Jak celebrity řešily problémy při kojení: Leichtová nedá dopustit na tvaroh, Lounová odnaučila miminko kousat

Jak celebrity řešily problémy při kojení: Kristýna Leichtová nedá dopustit na tvaroh, Olga Lounová odnaučila miminko kousat
Zdroj: Se souhlasem Kristýny Leichtové a Olgy Lounové/koláž Lifee
Zpěvačka Olga Lounová je maminkou dcery Arianne.Dcera zpěvačky Olgy Lounové, Arianne.Olga Lounová je na svoji dceru pyšná a ráda ji vodí do společnosti.Olga Lounová bere svoji dceru také na své koncerty.+ 15 fotek+ 16 fotek

Světový týden kojení probíhá od 1. do 8. srpna a magazín Lifee.cz pro vás připravil unikátní trojici rozhovorů s celebritami, které se o kojení nebojí promluvit. Herečka Kristýna Leichtová (38), zpěvačka Olga Lounová (43) a moderátorka CNN Prima news Lucie Ptáčková (31) se svěřily se svými bolestmi, ale také radostí, kterou jim kojení přinášelo a stále přináší. Co by poradily čerstvým maminkám?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 01. 08. 2024 12:00

Světový týden kojení pořádá od roku 1992 Světová aliance pro kojení (WABA) a má za úkol připomenout jeho důležitost, proto jej také Česká republika slaví už od roku 1996. Letošní Světový týden kojení se zaměří na přežití, zdraví a pohodu. Upozorní na potřebu zlepšit podporu kojení, aby se snížily nerovnosti, které existují v naší společnosti, se zvláštním zaměřením na kojení v době mimořádných událostí a krizí.

Podle odborného magazínu Kojeni.cz mají kojené děti v průměru o 2,6 bodu vyšší inteligenční kvocient (IQ) než nekojené děti, s většími rozdíly při delší době kojení. Odhlédnout nelze ani dalších zdravotních benefitů, které kojení přináší dítěti, ale také matce.

Proto jsme se trojice známých žen zeptali, jaké pocity v nich kojení vyvolává, jak bojují s laktačními problémy nebo bolestmi prsou, nebo co by poradily maminkám, které jsou bezradné ohledně ideálního jídelníčku. Proč je podle nich kojení tak důležité a je těžké miminko od prsu odstavit?

Jak dlouho plánují kojit své děti slavné maminky

Jak dlouho jste kojila nebo chcete kojit?
Lucie Ptáčková: Nechci dávat sobě ani svému půlročnímu kojenci žádná ultimáta, ale taky cítím, že nechci kojit chodící a mluvící dítě s plnou sadou zubů. Po porodu jsem si říkala, že kvůli imunitě budou skvělé alespoň dva měsíce. Pak jsem viděla jako fajn metu půl rok. Tu jsme teď pokořili a uvidím, jak to půjde dál. Je to dost mimo můj charakter hrotiče, ale na nic netlačím a nechávám tomu volný průběh.
Olga Lounová: Nijak jsem si to neurčila, ale řekla jsem si, že čím déle, tím lépe. V mateřském mléku jsou látky posilující imunitu a kojením můžete dítě rychle uklidnit. Využívala jsem toho třeba u doktora, když jsem dceru potřebovala mít v klidu. Je to dobré pro vývoj miminka a do 22. měsíce je na kojení hodně fixované, pokud mu to umožníte. Zároveň je to pro něj zdravé.
Kristýna Leichtová: Nechala jsem to úplně vyplynout ze situace u dětí. Starší dcera, Dorotka, se kojila jen jedenáct měsíců a mladší Rozárka asi rok a čtvrt. Obě si řekly a přestaly samy. A musím říct, že to pro mě bylo smutné. Chyběla mi jejich blízkost a výjimečnost celého toho okamžiku. Člověk si uvědomí, že se to už nikdy nemusí zopakovat.
Na jednu stranu si řeknete: „Hurá, moje prsa si odpočinou!“ Na druhou stranu si uvědomíte, že jste pro toho malého člověka byla naprosto výjimečná a kdo ví, jestli pro někoho ještě takhle výjimečná budete. Je to spojení nostalgie s úlevou. Neustále říkám, že to je těžko popsatelné a nedá se to přenést. A chápu, že kojení vzbuzuje u hodně lidí kontroverzi, protože lidí, kteří kojí, je mizivé procento. Nicméně je to přirozená věc, která je velmi potřebná a důležitá.

Pocit spojení a čistého štěstí

Jaké pocity vám kojení přinášelo nebo přináší?
Lucie Ptáčková: Čekala jsem instantní napojení a extázi, skrz kterou ke mě budou promlouvat všechny minulé matky v mé rodové linii, alespoň tak nějak jsem o tom četla na Instagramu. To se samozřejmě nedělo a neděje. Jsem ale opravdu pyšná na svoje tělo. Neustále maká a vyrábí nové zásoby, které udržují moje dítě naživu a díky kterým roste a prospívá. To mě od samého začátku fascinuje.
Olga Lounová: Určitě jen pozitivní, kojení je nejkrásnější spojení s miminkem. Ve chvíli, kdy maminka kojí, vyplaví se jí do těla oxytocin. Okamžitě vás to zklidní a relaxujete, je to ozdravné. Maminky na mateřské dovolené jsou díky kojení více v klidu. Pro maminku je to vlastně odměna za to, že ze sebe něco dává. Malou tak vyživuji, ale dostává do sebe také vodu a minerály. Mladá maminka možná nemá takovou trpělivost a chce dělat jiné věci, ale je to vzácný okamžik, kdy se vytváří pouto. Posiluje se také imunitní systém miminka, moje dcera v podstatě nebyla nemocná.
Kristýna Leichtová: Je to takový nepopsatelný pocit, který se nedá dokonale přenést. Zároveň si potom nedokážete dost dobře představit, jaké to je přestat kojit. Díky všemu tomu oxytocinu je to stav, který pro člověka není úplně přirozený – až na tento krátký okamžik během kojení. Mozek to přijme jako naprosto jasný fakt, což je na tom krásné.

Základem je trpělivost a nedat na nevyžádané rady

Měla jste s laktací nějaké problémy?
Lucie Ptáčková: Všechno u mě při kojení začalo fungovat až o den později, než syn potřeboval. Otázky některých příbuzných "Už kojíš?" "Nemá už ten chudák hlad?" samozřejmě nepomohly. Vyřešil to jeden příkrm v porodnici a přesun domů, kde se to v klidu rozběhlo. Jsem za to vděčná, ale od začátku jsem věděla, že když to nepůjde, hroutit se z toho nebudu.
Olga Lounová: To je podle mě jen pocit. Ano, pokud málo pijete, budete mít problém s tvorbou mléka. Maminka musí být dostatečně hydratovaná a jíst. Ale miminko si to samo reguluje. Když máte méně mléka, miminko více saje a hned druhý den se vám mléka vytvoří více. Je potřeba být trpělivá, neděsit se toho. Důležité je také prsa střídat.
Kristýna Leichtová: Vlastně ani ne. Když se nad tím člověk pořád zamýšlí a zkoumá to, řeší, tak ty problémy dost často začnou vznikat. Já jsem to nechala být, tak jak to je. Nehlídala jsem hodiny, po kolika hodinách má dítě jíst nebo nemá. Ve chvíli, kdy mělo hlad nebo bylo nespokojené, tak dostalo prso. Žádnými radami ohledně kojení jsem se neřídila.

I kojení někdy bolí

Trápila vás bolest při kojení?
Lucie Ptáčková: Že porod bolí se tak nějak obecně ví, ale proč se nebavíme o tom, jak bolí kojení? První dva dny jsem trpěla a pak si na doporučení koupila stříbrné kloboučky. Od té doby věřím v zázraky, opravdu.
Olga Lounová: To hrozně rychle přejde. Miminko je třeba naučit správný stisk, který není na bradavku, ale na dvorec. Miminko se musí naučit mačkat dvorec a čím je starší, tím to umí lépe. Přijde období, kdy zkusí zoubky. V tu chvíli doporučuji mu strčit kloub prstů mezi zadní zuby, aby vědělo, že to dělat nemá – to prso mu nedat. Není to nic drastického, je to jemné – strčíte mu prst mezi stoličky. Pár dní to bude zkoušet a miminko pochopí, že takhle ne.
Kristýna Leichtová: S Dorotkou jsem měla hned na začátku zánět prsu, který jsem rozehnala tvarohem, ale hlavně blízkostí. Vím, že to bylo z psychiky, protože v tu dobu se naše malá rodina rozpadla a byli jsme s partnerem od sebe. Byla jsem bezradná a vím, že to vzniklo z tohoto důvodu. Ve chvíli, kdy jsme se zase propojili, tak to zase ustoupilo. Snažila jsem se na prso dávat tvaroh. Co se týká rozkousaných bradavek, tak od kamarádek vím, že nejlépe funguje zinková mast – je nezávadná pro miminka do pusy. Radila bych hodně odsávat a přikládat dítě, prso se zaléčí také díky slinám.

Spokojené bříško - spokojená matka - spokojené miminko

Jak jste kojení přizpůsobila stravu?
Lucie Ptáčková: První měsíc jsem se vyhýbala nadýmavým potravinám, pak jsem začala jíst víceméně všechno. Pozor si dávám na citrusy a jahody, ty malému nesedí, jinak se neomezuji a vesele konzumuji, na co mám chuť. Spokojené břicho - spokojená matka a spokojená matka - spokojené dítě.
Olga Lounová: Když byla dcera hodně malinká, tak jsem jídelníček dodržovala. Miminko trpělo na prdíky a než se začalo trochu hýbat, bylo to potřeba. Zjistila jsem třeba, že když si dáte u takhle malého miminka třeba květák, brokolici nebo zelí, tak to má vliv. Viděla jsem, že má bolest bříška. Později, když začne víc kopat nožičkami a samo si rozhýbe střeva, tak už je jedno, co maminka jí. Kojím rok a osm měsíců a v podstatě na nic špatně nereaguje. Myslím, že je potřeba stravu dodržovat třeba do čtvrtého měsíce.
Kristýna Leichtová: Poslední rok a půl jsem se pohybovala ve skupině lidí, kteří se kojením zabývají opravdu do hloubky, takže už vím, že jakákoliv strava nemá na mléko skoro žádný vliv. Je to na molekulární bázi, která je promilová. Co se týká nějakých nadýmavých potravin, tak to jsou pověry. Vlastně ani nevím, proč to vzniklo. Když se na to podíváte racionálně – tím, jak se mléko vyrábí, tak tam není ani možnost, aby se to ze střev a žaludku dostalo do mléka. Takže já jsem jedla úplně normálně.

Na fotografie našich tří maminek, které se s námi podělily o kojící tipy, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články