Pěstování bylinek doma není tak složité, jak by se mohlo zdát na první pohled. Podívejte se na náš úvod do pěstování bylinek za oknem a určitě v něm najdete inspiraci.
Řeřicha, rozmarýn, bazalka nebo kopr tvoří pouze zlomek bylinek, které lze vypěstovat doma a používat je prakticky celý rok. Pojďte se s námi podívat na manuál domácího pěstování, který jsme připravili ve spolupráci s partnerským kulinářským webem Toprecepty.cz.
Jak pěstovat bylinky v paneláku
Nádoby na pěstování bylinek si vybírejte podle toho, aby vám ladily s interiérem. Lze použít květináče, truhlíky nebo závěsné košíky. Důležité je, aby rostlinky měly dostatek tepla a světla, ideální je 6-8 hodin denně. Proto se hodí nejvíc na balkon nebo parapet okna.
Když spěcháte, můžete si na trzích koupit sazeničky. Ty jsou vhodné i tehdy, pokud s bylinkami doma ještě jen začínáte. Lze je ale vypěstovat také ze semínek, pak budou odolnější. Třeba taková řeřicha klíčí už po 2-3 dnech. Její semínka se pěstují v misce vyložené vatou. Vata by měla být neustále vlhká a dejte také pozor na to, ať na ni semínka nasypete rovnoměrně.
Podle Topreceptů lze mladé lístky řeřichy sklízet už po 8-10 dnech. Přidávají se sice do polévek, ale nejvíc zdraví prospěšných látek má čerstvá a tepelně neupravená řeřicha. Obsahuje železo vápník, sodík, ale také vitamíny A, C, B, K a E. Řeřicha se báječně hodí na jednoduchý chléb s máslem.
Jak se starat o bylinky v bytě
Když už jste bylinkám vybrali místo, kde jim bude nejlépe, je potřeba věnovat také péči vlaze. Bylinky totiž nemají rády přemokření. Je lepší zalévat je častěji a menším množstvím vody.
Větší jistotu, že budou mít pouze přiměřené množství vody, získáte díky odtoku a drenážní vrstvě ze štěrku nebo hrubého písku pod substrátem. Můžete si pořídit také samo-zavlažovací květináče.
Jak doma vypěstovat bazalku
Bazalka patří mezi nejpoužívanější bylinky. Pomáhá s trávením, správnou činností jater a díky antioxidantům působí antibakteriálně. Nesmí stát ve vodě, protože by jí začaly uhnívat kořeny. Je vhodné použít humózní a lehce propustnou zeminu.
Do bytu se hodí Bazalka pravá - balkónová, jejíž semínka jen lehce zatlačte prstem do zeminy. Vyhovuje jí světlo, ale rovněž lehce přistíněné místo. Zhruba za měsíc bude mít první lístky, ale s používáním počkejte raději na dobu, kdy pořádně vyrostou.
Dejte si pozor, ať v průběhu zalévání nepokropíte také listy bazalky, mohly by zčernat. Když rozkvete, k tomu dojde v červnu nebo červenci, je čas sklidit celou nať. A pak zasadit další semínka bazalky, ať koloběh pokračuje...
Recept s čerstvou bazalkou
Tuto aromatickou bylinku určitě znáte díky pestu nebo pizze. To ale není všechno. Bazalka se báječně hodí také čerstvá na špagety. Videorecept na spaghetti pomodoro s česnekem, čerstvou bazalkou a parmazánem najdete v úvodu článku, nyní si uvedeme, co všechno budete potřebovat:
- 200 g špaget
- 250 g cherry rajčat
- 2-3 stroužky česneku
- čerstvá bazalka
- 1 špetka chilli
- pepř mletý
- sůl
- olivový olej
- parmezán
Špagety uvaříme ve větším množství osolené vody tak, aby byly al dente. Potom je scedíme a necháme okapat. Na olivovém oleji dozlatova orestujeme na plátky nakrájený česnek, přidáme na půlky nakrájená cherry rajčata, osolíme a přidáme špetku chilli. Rajčata chvíli dusíme, dokud lehce nezměknou a nepustí šťávu.
Můžeme přidat trochu vody, omáčka by měla být spíše "mokrá", rozhodně ne "suchá". Vmícháme uvařené špagety, pepř a úplně nakonec čerstvou nasekanou bazalku. Na talíři nakonec těstoviny posypeme strouhaným parmezánem.
Zdroj informací:
Sever.rozhlas.cz: Bazalka – symbol ochrany a lásky, ale také zdroj omega 3 mastných kyselin a vitamínů
Toprecepty.cz: Byliny v kuchyni: Bazalka prospívá trávení. Jak ji vypěstovat doma za oknem?; Jak pěstovat bylinky v nádobách. Dopřejte si skvělý gurmánský zážitek díky čerstvým bylinkám