Odbornice na výživu a hubnutí Margit Slimáková (55) odhaluje na Lifee.cz několik praktických tipů, jak začít jíst zdravěji a s novým rokem také pár kilo shodit. Slimáková například nabádá vyvarovat se průmyslově zpracovaným potravinám a varuje před tolik populárním přerušovaným půstem. Proč doporučuje jíst tři jídla denně namísto pěti nebo šesti menších porcí?
Propagátorka zdravého stravování Margit Slimáková (55) zdůrazňuje, že žádný extrém není dobrý, ať už je to příliš málo nebo příliš mnoho jídla, nebo také příliš velká očekávání v prvních týdnech nového roku. Nad jídlem bychom měli uvažovat v širším kontextu a dobrý tatarák si vychutnat například s topinkou opečenou na sucho. Připomeňte si spolu s námi hlavní zásady, kterých se pro úspěšné hubnutí dlouhodobě držet.
Margit Slimáková: I vegan se může stravovat špatně
Odbornice Slimáková (55) v zásadě není proti vegetariánské či veganské dietě, pokud se jídlo skládá ze skutečných surovin, nikoliv průmyslově zpracovaných náhražek. "Třeba taková vegetariánská strava může někomu vyhovovat. Ale když je někdo vegetarián, který jí koblihy a hranolky, tak je to sice pořád vegetarián, ale dělá to špatně," vysvětluje Slimáková. "Vyjděte ze skutečných jídel a vydržíte pár týdnů, dva nebo tři měsíce. Potom začnete vnímat, co tělo skutečně potřebuje. Ať už je to steak nebo fazole."
Přejídání nehrozí u skutečných potravin
Průmyslově zpracovaných potravin se kvůli jejich nezdravému složení často a rádi přejídáme, což naopak nehrozí u skutečných surovin – jako jsou například ovesné vločky. "Skutečné jídlo chutná skvěle. Obsahuje maximum živin, zasytí nás, ale nepřejídáme se s ním. Zatímco ty vysoce průmyslově zpracované produkty jsou v laboratořích vymýšleny tak, abychom dosáhli pocitu blaženosti," varuje odbornice například před populárními brambůrky či hranolkami. "Je to kombinace tuku, cukru, soli, dochucovadel, křupavé chuti a my nemůžeme přestat."
Pojídání drobností vás nezasytí
Podle Margit Slimáková je velkým a přežitým mýtem nutnost jíst pětkrát až šestkrát denně, aby se nezastavil metabolismus. "Lidé dříve jedli tři jídla denně. Potom začali svačinkovat a dnes mnozí jedí jednou denně bez přestávky. To je strašný problém a je to spojené s tím inzulínem. Pojídání drobností tě nezasytí," říká odbornice. "To jsou strašné výživové omyly. Je to ničím nepotvrzená teorie. Neustále něco sledujeme. Cizí čísla, cizí dietní režimy, cizí jídelníčky, a přestáváme vnímat své vlastní tělo." Jediné, co Margit Slimáková radí, je dlouhodobě jíst skutečné jídlo, nikoliv mrazené polotovary. "Pokud ho člověk bude jíst pár týdnů, tak začne své tělo vnímat."
Přerušovaný půst může být past, varuje Slimáková
K diskuzi je podle Margit Slimákové také tolik populární hubnutí za pomoci metody přerušovaného půstu. "Používá se třeba k terapii obezity, cukrovky nebo metabolického syndromu. Vychází z toho, že když člověk 12 hodin spí, tak se vlastně 12 hodin postí. A když snídani posuneme o dvě hodiny na později, tak máme 14 hodin postění a 10 hodin jezení," vysvětluje zjednodušeně princip přerušovaného půstu. "Po tu dobu, kdy nejíme, se snižuje inzulín v krvi. Je to vlastně řešení inzulínové rezistence. Zvyšujeme citlivost k inzulinu a po tuhle dobu lépe spalujeme tuk."
Metoda, která na někoho může skvěle fungovat, se ovšem může stát pastí pro další, kteří ji chtějí pouze slepě následovat. "Fígl je v tom, že si spousta lidí řekne: 16 hodin se postím, 8 hodin budu jíst. Tak to budu dělat a zhubnu. Potom se může stát, že se vzbudí hladoví a nejraději by vyjedli ledničku." V průběhu procesu hubnutí bychom tedy primárně měli hledět na vlastní tělo a jeho výdej, stejně jako potřeby. "Dělejte to podle sebe, ne podle někoho jiného. Než člověk začne omezovat jídlo, musí se najíst tak, aby ráno neměl hlad a tu snídani opravdu mohl posunout."