Jasně žlutá kdoule s výraznou vůní je dnes již méně známým ovocem a zejména mladší ročníky o ní možná ani neslyšely. Odkud vlastně pochází, na co se používá a jaké má vlastnosti?
Původ
Kdoule pochází z teplých oblastí Asie, rozšířená byla zejména v Persii a Malé Asii. Vyvážela se z krétské oblasti Kydonu a podle tohoto starověkého města nese i svůj původní název. U nás ji neznáme jen pod názvem kdoule, setkat se můžeme i s názvy dula, bižalma nebo guna.
Symbol plodnosti
Plody tohoto ovoce symbolizovaly plodnost a prosperitu, právě proto se spojovaly i se svatebními obřady, kdy je jedli manželé jako symbol spojení a blaženosti. S dulou v ruce zvykla být zobrazována i Afrodita nebo Venuše.
Využití v kuchyni
Plody bývají trpké, proto se spíše než syrové konzumují až po různých úpravách ve formě marmelád, zavařenin, moštů, vín, sirupů a známé jsou i sýry. Dula se přidávala i ke kysanému zelí a krátce uvařené ovoce se v malých množstvích kvůli silnému aroma přidávalo i k jablečnému pyré.
Babské rady
Dula je známá pomocnice při žaludečních potížích nebo průjmech. Naopak, semena duly jsou vhodná při zácpě a podporují činnost střev.
Přírodní vůně do interiéru
Vzpomínáte na zajímavou vůni, která se rozlévala domem vaší babičky? Dula se díky svému intenzivnímu aroma ukládala do pokojů, které díky nim získaly specifické aroma. Navíc vůně těchto žlutých pokladů není jen potěšením pro naše nosy, ale dokáže také odpuzovat moly.
NA RECEPTY Z DULY SE PODÍVEJTE V GALERII: