Jitka se zaměřila na chování své sousedky. Má nezdravý vztah ke svému synovi. Sousedka nemá partnera a svou pozornost zaměřila na syna. Jejich chování vnímá Jitka jako patologické.
Možná ve skrytu duše závidím, že sousedčin syn své matce věnuje tolik pozornosti. Můj syn se mnou tolik času netráví, ale vím, že můj postoj je zdravější než postoj sousedky. A já na rozdíl od ní nechávám syna přirozeně dospět.
K mládí patří kamarádi, to vím jistě
Naše rodina bydlí v malém domku na okraji vesnice. S manželem jsme se moc nerozmnožili a máme jen jednoho syna. V současné době mu je dvacet let. Ve vedlejším domě bydlí sousedka Blanka, která se podle mého názoru nezdravě upnula na svého dvacetiletého syna. Chová se k němu, mluví s ním a konverzuje v naprosto nepřirozeném módu. Ano, přiznám se, už asi dva roky jsem se na ně zaměřila. A nestačím se divit.
Náš syn Miloš žije život dospívajícího kluka. Kromě školy má své záliby, nepořádek v pokoji, řadu kamarádů, občas nějakou slečnu a hlavně věčně není doma. Po škole přilítne, hodí tašku do svého pokoje, rychle do sebe hodí oběd a mizí. Navečer se objeví doma, prohodíme spolu pár slov a zase odchází. Buď na rande nebo na nějakou akci s kamarády. Do toho se samozřejmě učí do školy a chodí na brigádu.
Každý je originál, ale je třeba nechat volnost
Když je potřeba, syn doma pomůže posekat trávu na zahradě nebo tátovi pomáhá při různých opravách a rekonstrukcích. S manželem zastáváme názor, že se má člověk vybouřit v mládí, aby potom neměl v manželství pocit, že něco nezažil nebo že mu v něčem ujel vlak. Proto syna klidně finančně podpoříme, když chtějí s kamarády jet na výlet nebo na poznávací zájezd. A jsme rádi, že se tímto způsobem syn otrkává.
O to víc nechápeme vztah naší sousedky a jejího syna. Když sedíme na zahradě, slyšíme jejich hovory. "Já to nemůžu poslouchat," znechuceně vždy odchází manžel. Baví se spolu o tom, jaké nádobí sousedka koupí. Diskutují, jaká barva bude nejlepší a kam nádobí zajet koupit. Rozebírají, co budou vařit o víkendu a kdy pojedou nakoupit. Takové informace například našeho syna vůbec nezajímají. S nákupem mi rád pomůže, když nakupuji těžké lahve s pitím. Ale je mu jedno, co se bude vařit a sní, co je v lednici. A nádobí ho nezajímá vůbec.
Společné večery u televize nepřichází v úvahu
Sousedka dává na facebook příspěvky, z kterých je patrné, že se se synem dívají společně na televizi. K tomu si připravili obložený talíř a uvařili čaj. Chápu, že každý člověk je jiný. Chápu, že ne každý chce pařit v partě kamarádů. Ale když jsem byla mladá, vše bylo zajímavější, než sedět s rodiči doma. A to právě nechápu na chování jejího syna. Přitom vím, že občas se za ním staví nějací kamarádi. Vím, že je syn chytrý a studuje vysokou školu. Ale nebydlí na koleji, každý den dojíždí autobusem domů.
Myslím si, že si ho sousedka už od mládí zpracovávala a vytvořila mezi nimi nezdravé pouto. Syn místo aby byl duchem mladý, na druhé působí jako muž ve středním věku. Sousedka absolutně potlačila jeho mládí. Je mi z toho smutno. A pevně doufám, že její syn brzy potká nějakou slečnu a rychle se od matky odstěhuje. Pokud se tak nestane, je to adept na typického starého mládence, který zahodí svůj život a zůstane žít s matkou ve společné domácnosti až do její smrti. Poté už bude natolik asociální, že nebude schopen navázat nějaký vztah.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.