Krása bez kouře: Příběh kosmetičky Jany (40), která udělala změnu k lepšímu

kosmetička
Zdroj: Freepik

V dnešní době, kdy stále více lidí přemýšlí o tom co by mohli udělat pro své zdraví, je příběh Jany (40), kosmetičky z Moravy, inspirací. Jana, která má dlouholeté zkušenosti s péčí o pleť a krásu, bojovala roky s jedním nepříjemným zlozvykem – kouřením. Nejenže negativně ovlivňovalo její zdraví, ale také její práci a každodenní život.

Redakce Lifee.cz
Redakce Lifee.cz 19. 12. 2024 15:05

Jana začala kouřit už po střední škole. „Byla to taková klasika – cigarety byly všude a málokdo nad jejich dopady přemýšlel. Za ty roky jsem si na ně zvykla a nevnímala, jak ovlivňují mě i mé okolí,“ popisuje. Práce kosmetičky však situaci změnila.

Kouření jako překážka

„Přestože jsem se snažila kouření skrývat a používala jsem parfémy a žvýkačky, zápach z rukou nebo občasné zakouřené oblečení byly něco, čeho si klientky všimly,“ říká Jana. „Začala jsem si uvědomovat, že to negativně ovlivňuje mou profesionalitu i image. Kromě toho jsem za kouření dala i spoustu peněz a projevilo se také na kvalitě mé pleti.“ Situace dospěla do bodu, kdy si Jana uvědomila, že musí udělat změnu. Věděla, že nejlepší by bylo kdyby přestala kouřit úplně, to se jí však nedařilo. Hledala tedy alternativu, která by byla méně škodlivá, ale stále jí umožnila zachovat si rituál na který byla zvyklá.

Alternativy jako možné řešení

Kamarádka jí inspirovala k tomu, aby vyzkoušela zařízení na nahřívání tabáku. „Nejdřív jsem byla skeptická, ale nakonec jsem tomu dala šanci. A musím říct, že to pro mě bylo obrovské zlepšení. Nemusím si dělat starosti, že ze mě bude cítit cigaretový zápach, neobtěžuji kouřem své okolí a cítím se lépe i fyzicky,“ vysvětluje Jana.

Bezdýmné alternativy, mezi které patří zařízení na nahřívání tabáku (např. IQOS), elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky, fungují bez hoření, takže nevytváří toxický kouř plný škodlivých látek, který je nepříjemný a nebezpečný nejen pro vás ale i pro vaše okolí. Nejsou zcela bez rizika, protože obsahují návykový nikotin, ale bez produkce dehtu a oxidu uhelnatého, což jsou hlavní složky odpovědné za zdravotní problémy.

Finanční úspora jako bonus

Přechod na bezdýmnou alternativu měl pro Janu ještě jeden benefit – ušetří. Nevěřila jsem, jak rychle se to projeví na financích. Dřív jsem utrácela nemalé částky za cigarety a pak ještě za věci jako parfémy nebo žvýkačky, abych to maskovala,“ přiznává. Jana se dnes cítí mnohem lépe. „Práce mě zase baví o něco víc. Můžu se soustředit na klientky a nemyslet na to, jestli mě něco ‚prozradí‘.“

Krátký rozhovor s Janou

Jaké byly vaše první dojmy z přechodu na bezdýmné alternativy?
Byla jsem překvapená, jak rychle jsem si zvykla. Nečekala jsem, že to bude tak jednoduché. Vyhovuje mi, že jsem si mohla zachovat svůj rituál a v pohodě jsem si zvykla i na jinou chuť. Navíc jsem si hned všimla, že už mě netrápí nepříjemný zápach a moje okolí to ocenilo taky.

Co považujete za jejich největší výhodu?
Určitě to, že se cítím lépe, jak fyzicky, tak psychicky. Nemusím přemýšlet nad tím, kdy si můžu alternativu dát a kdy by to naopak nebylo vhodné, takže mám větší kontrolu nad svým časem. Také už kouřem nejsou cítit mé ruce ani dech, což je pro moji práci zásadní.

Doporučila byste bezdýmné produkty ostatním?
Stále si myslím, že nejlepší je přestat kouřit úplně, ale pokud se někdo nikotinu nechce vzdát, tak má smysl dát bezdýmným alternativám šanci. Mně to pomohlo zkvalitnit život i práci.

Příběh kosmetičky Jany je důkazem, že i malé změny mohou mít velký vliv – na zdraví, finance i práci. A kdo ví, možná i vás její cesta inspiruje k novému začátku.

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Související články

Další články