Modelka a moderátorka Lucie Křížková (39) si vyzkoušela žít bez svého muže Davida (52), když v roce 2021 nastoupil do výkonu trestu. Křížková připouští, že se dlouho musela vyrovnávat se ztrátou svého muže, a zároveň se jí ozvalo hodně žen, které sdílely podobný osud. Jak dlouhé jsou návštěvy ve vězení a kolik toho můžete odsouzenému přinést? Můžete si denně telefonovat? A poznamená rodinu dlouhodobá absence muže?
Modelka Lucie Křížková se vyrovnala s dlouhodobou ztrátou svého manžela z důvodu výkonu trestu. Davida Křížka jeho trestný čin poslal v roce 2021 na 3,5 roku za mříže. Z výkonu trestu byl potom 24. dubna 2023 podmíněně propuštěn Okresním soudem v České Lípě se zkušební dobou 5 let. "Možná už toho čtyřiadvacátého, kdy jsem si ho odvezla, jsem za tím udělala tlustou čáru. Nezapomínám na ty hezké chvíle, co jsme zažili s dětmi a s přáteli, ale na to špatné, co bylo, se snažím, a docela úspěšně, zapomenout," prozradila Lucie v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou
Doporučené video: Lucie Křížková promluvila o návštěvách manžela ve vězení
Návštěva na tři hodiny do měsíce
Jak Lucie Křížková naznačila, v tomto období navštěvovala svého manžela jen v omezeném čase a pár hodin v měsíci. "Pokud je Váš blízký odsouzený, má právo na návštěvy v celkové délce nejvýše tří hodin za jeden měsíc. Nestanoví-li vnitřní řád věznice jinak, mohou odsouzeného navštívit současně maximálně čtyři lidé. Návštěvu z naléhavých rodinných nebo osobních důvodů může ředitel věznice povolit častěji," uvádí oficiální portál Justice.cz
Bez mobilu i chytrých hodinek, žádní kamarádi
Lucie Křížková později sdílela veškeré informace na sociálních sítích, aby tak pomohla ostatním ženám, jejichž muži jsou ve výkonu trestu. "Zjistila jsem kolika žen a rodin se tohle téma týká. Také jsem předtím hledala nějaké informace," dodává Lucie. V okamžiku, kdy jdete na první návštěvu do vězení, je důležité zjistit, co všechno můžete mít s sebou.
Passé například je, aby se do vězení jeli podívat kamarádi odsouzeného. "Kamarádi mi třeba říkali: „Hele, my teď pojedeme nahoru na sever, můžeme se za Davidem zastavit?“ „To jste se zbláznili? To nejde. Není to nemocnice, kam můžeš chodit na návštěvy.“ Jsou tam návštěvy jednou za měsíc na tři hodiny, nebo dvakrát za měsíc na hodinu a půl. A jsou to jen předem povolené osoby. Není to tak, že každý může přijet a Davida pozdravit," naznačuje Lucie, která tak potvrzuje slova oficiálního portálu.
Natočit nelze ani vzkaz na mobilní telefon. "Já tam nesměla mít s sebou ani chytré hodinky. Musela jsem se tam s paní dohadovat, jestli si Lola může vzít s sebou pastelky a papír," dodává Lucie, aby tak ilustrovala situaci.
Dvacet minut telefonování domů
Časově omezené je také telefonní spojení s odsouzeným. "Člověk tam potom sedí a nemůže s tím nic udělat, může maximálně na dvacet minut denně zavolat domů," vypráví Lucie, jak se vyrovnávala s odcizením od svého manžela.
Co si za těch dvacet minut stihnete říct? Na to zná odpověď samotný David. Podle něj bylo neustále o čem hovořit. "Zážitků je tam celá řada. Samozřejmě, člověk se nechce bavit o tom, kdo se zase pokusil spáchat sebevraždu nebo koho umlátili. Ale je tam řada stupidních rozhodnutí nebo vtipných situací, je tam spousta paradoxů, které se dějí – a je to neuvěřitelné," dodává jachtista Křížek.
Co na to oficiální úřady? Pravda je, že odsouzeného je nemožné napřímo kontaktovat telefonicky. "Pokud je Váš blízký obviněný, musí požádat vrchního dozorce, aby mu umožnil telefonický hovor na Vaše telefonní číslo. Pokud je Váš blízký odsouzený, musí o totéž požádat vychovatele," říká oficiální portál. "V obou případech platí náklady na hovor sám vězněný. Vězeňská služba ČR má právo seznámit se s obsahem hovoru, a to většinou kontrolou záznamu hovoru, výjimečně přímým odposlechem zaměstnancem."
Balíček jednou za půl roku
Do vězení můžete odsouzenému posílat balíčky, ale přesáhnout nesmějí právně uzákoněnou hmotnost. "Obviněný ve vazbě má právo jednou za tři měsíce přijmout balíček s potravinami a věcmi osobní potřeby do hmotnosti 5 kg. Odsouzený ve výkonu trestu má toto právo jedenkrát za šest měsíců," říká legislativa.
Takový balíček může obsahovat trvanlivé potraviny a věci osobní potřeby, například hygienické potřeby, knihy, tiskoviny a potřeby k vedení běžné korespondence. Tabákové výrobky musejí být označené tabákovou nálepkou „Česká republika". Poslat můžete také balíček s prádlem a oděvy, přičemž tento typ zásilky není limitován frekvencí a hmotností.
Žena zůstane sama na rodinné finance
Jisté potom je, že žena zůstane sama na údržbu domácnosti a starost o potomky po dobu, co je manžel ve výkonu trestu. To pochopitelně ovlivní rodinný rozpočet. "Jsou to častokrát maminky, které jsou na mateřské dovolené, jsou odkázané jenom na nějaký sociální příspěvek, na pomoc státu. Chybí tam dlouhodobě příjem partnera, nejsou tam alimenty, není tam nic a to jsou opravdu složité příběhy," vypráví Lucie Křížková. "Takže u té finanční stránky jsem si uvědomovala, že je to složitější, ale já po celou dobu manželství nebyla na manželovi finančně závislá. Já byla naopak ta, která táhla domácnost, že jsem měla vyšší příjmy."
Rodiny se kvůli vězení rozpadají
Moderátorka pořadu Sama doma předesílá, že výkon trestu především ovlivní to, že rodiny se začínají rozpadat. Ženy to častokrát nepřiznají. "Díky mé osobní zkušenosti se na mě navalila obrovská skupina žen, které to samé prožívají, a říkaly že jsou hrozně rády, že se o tom mluví. Ony se stydí přiznat, že mají také manžela ve vězení. Bylo to stigma a rovnou se na ně všichni koukali skrz prsty. Je to ohromně nepříjemné téma," dodává Lucie.
Doufá, že příběh její rodiny, manžela Davida Křížka, prolomí jisté stigma v naší společnosti."Udělá se chyba a dotyčný si to odpyká, vrátí se domů a jede se dál. Musíme to jen nějak zvládnout a přežít to jako rodina," nabádá Lucie Křížková.
Na aktuální fotografie moderátorky Lucie Křížkové s manželem Davidem se můžete podívat v naší fotogalerii.