Říká se, že podle bot poznáte člověka. Naleštěné polobotky znamenají muže zásadového, elegantní lodičky u žen zase vysoké životní cíle. Jenže moderní doba dřívější charakteristiky přepsala. Dnes nosí většina lidí tenisky, a to vzdor neprodyšnosti, jejíž důsledky zažila i Marcela.
Možná si bude někdo myslet, že pocházím z povrchní rodiny, ale doma se na odpovídající obuv vždy dbalo. Na sport se nosily boty sportovní, do společnosti společenské. Psala se 90. léta, přesto u nás neexistovalo, že by tatínek nebo maminka šli ráno do práce v teniskách. Zatímco maminka nosívala elegantní mokasíny, tatínek vlastnil několik typů polobotek. „Kecky“ jsem běžně do školy nenosila ani já.
Kecky najednou nosili všichni
Už od dětství jsem měla v oblibě dívčí lodičky bez podpatku, v zimě kozačky, v létě sandály. A tenisky? Ty jsem měla také. Na hodiny tělocviku, popřípadě na výlety do přírody. Upřímně jít do lesa v lodičkách by mi přišlo stejně zvláštní, jako vzít si tenisky do divadla. Přesto okolí mělo jiný názor. Právě za nás se totiž tenisky mezi lidmi neskutečně rozšířily. Zatímco kluci v nich bývali pečení-vaření, holky nosívaly alespoň občas něco lepšího. Zvlášť, když kolem roku 2003 trendovaly balerínky.
Tou dobou jsem chodila na gymnázium a tento trend vítala. Pohodlný, elegantní a především se v něm nepotily nohy. Přesto vydržel jen v mém botníku. Ostatní holky po balerínách sahaly jako po společenské obuvi a do školy chodily i v létě v teniskách.
Doslova jsem trpěla, když jsme měli např. stužkování a holky přišly v balerínách, protože v lodičkách neuměly chodit. To jsem ale netušila, co přijde. Tenisky pohodlné jsou. Přesto mají svá úskalí, která kdysi na speciální exkurzi nechtěně odhalil i náš ředitel, ve škole vždy bedlivě střežící, zda se všichni přezouvají. Nepřezouvali a měli k tomu, zdá se, důvod.
Na školní exkurzi došlo k trapasu
Tehdy jsme s ním absolvovali školní výlet, a sice exkurzi do jednoho malého muzea, které tou dobou představovalo nezvyklou interaktivní expozici, jejímž smyslem bylo si ohmatat, očichat, projít se fiktivní krajinou… Že půjde o zábavný způsob výuky, třída tušila, ale nikoho už nenapadlo, že v jednu chvíli bude potřeba sundávat boty.
Šlo o simulaci různých povrchů a já byla tehdy jediná, kdo se jí vedle průvodkyně zúčastnil. Proč ne? Zula jsem lodičky a kráčela, zatímco ostatní odmítali… V tu chvíli došla našemu řediteli trpělivost. Burácivým hlasem na celé muzeum rozkázal, aby všichni sundali boty a okamžitě mě následovali, jinak že mají neomluvenou hodinu. Nastalo hromadné zouvání a současně s ním přišlo nejen hrobové ticho, ale i atmosféra...
Ředitel z toho zápachu málem omdlel
Náš elegantní ředitel se mračil a místní průvodkyně postupně získávala v obličeji místo růžového bledě zelený nádech. Těžký vzduch, který ovládl expozici, šlo jen stěží ignorovat, natož čuchat. Snad i patolog by zde volil ochrannou masku a tak, jak rychle se třída z tenisek zula, musela se obout s tím, že zbytek expozice jsme pak v důsledku trapasu prošli ve značně zkrácené verzi.
„Pokud z vás někde omdlím, budete mě mít na svědomí,“ pravil ředitel před muzeem jízlivě a já po cestě domů kroutila hlavou. Dodnes si říkám, jak to leckde po zutí musí vypadat, když nejpreferovanější obuví současnosti jsou právě tenisky…
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.