Na 26. srpen připadá Mezinárodní den psů, kteří jsou věrnými společníky lidí již velmi dlouho. K jejich domestikaci došlo před třiceti až patnácti tisíci lety před naším letopočtem. Od té doby nás tito věrní chlupáči nepřestávají udivovat svými schopnostmi.
Věděli jste, že se psí potí skrze tlapky? Že existuje na světě plemeno, které zásadně neštěká? Anebo že psi mají tři víčka a nejsou barvoslepí?
Potí se skrz tlapky
Psi se samozřejmě potí, ale určitě se v nejbližší době nevyvinou natolik, že budou mít mokré kruhy v podpaží jako jejich páníčci. Psi produkují mastnou látku bohatou na feromony, kterou lidé nemohou obvykle detekovat. Chladí se dýcháním, které napomáhá cirkulaci potřebného vzduchu skrze tělo. Problém nastává tehdy, má-li pes krátkou tlamičku. S tímto "handicapem" (stavbě horních cest dýchacích) se nemůže účinně zchladit, a tím pádem nesnáší vysoké teploty. Ještě je dobré dodat, že pes umí dýchat nosem i ústy najednou.
No a když už se tedy náš domácí mazlíček začne potit, je to skrze jeho tlapky. Tam byly objeveny potní žlázy. Neškodí je tak někdy v parnu namočit do vody. Pejsek si ale umí samozřejmě poradit i sám. Třeba na zahradě si najde na odpočinek chladnější místo, které mu udělá dobře na jeho tlapky.
Tři víčka a barvoslepost
Psi mají tři oční víčka, přičemž třetí víčko je zvláštní v tom, že se pohybuje tam a zpět po povrchu oka, po němž rozprostírá slzný film. Ten produkují dvě žlázy, a to žláza třetího víčka a slzná žláza. Žláza třetího víčka produkuje více než 60% slzného filmu, má proto zásadní roli při udržování povrchu oka vlhkého. Pokud by byl povrch suchý, mohly by se na rohovce tvořit vředy, či by docházelo k abnormálnímu výtoku. Může se však stát, že se zlomí malý vaz, který žlázu drží v normální poloze. Ta pak vyhřezne a stane se viditelnou. Jelikož připomíná růžovou hmotu či bouli, označuje se pak tento problém jako třešňové oko. V tomto okamžiku je nutný chirurgický zákrok.
Když se podíváte na duhu, vidíte různé odstíny červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové. Ale co váš psí kamarád? Má z toho stejné potěšení jako vy? Jak psi vidí barvy je dlouhodobým tématem výzkumu a výsledky jsou docela úžasné. Jejich svět není černobílý, vidí barevně. Jejich oči dokáží rozeznat modrou a žlutou. Toto omezené vnímání barev se nazývá dichromatické vidění. Lidé mají více čípků, psi zase více tyčinek v oku, díky tomu vídí třeba lépe v šeru. Pokud jde o rozlišení barev, normální stav u zdravého psa lze přirovnat k člověku, který trpí červeno-zelenou barvoslepostí. Jinými slovy vnímají barvy, ale neocení jejich celé spektrum.
Červená se jim jeví jako tmavě hnědošedá nebo černá. Žlutá, oranžová a zelená... vypadají trochu nažloutle. Jsou také krátkozrací. Co se našim očím jeví jako ostré, oni to vnímají rozmazaně.
Pes, který neštěká kouše?
I takto by se dalo přetvořit známé pořekadlo. Psí plemeno basenji, pocházející ze střední Afriky, totiž neštěká. Respektive to neumí v pravém slova smyslu. Když se lekne nebo bojí, jen ze sebe vydá krátký, ostrý zvuk. Je to zřejmě kvůli tomu, že má, na rozdíl od jiných ras, menší hrtanový prostor.
Tím je omezena pohyblivost hlasivek a znemožněno štěkání. Jestli ale už hledáte na internetu, kde se dá sehnat, měli byste vědět, že úplně tichý není. Právě naopak. V zásobě má celou škálu, mnohdy unikátních, zvuků. Také je velmi čistotný. O svou srst má pečovat jako kočka. Proto se absolutně nehodí do kotce. Tohle je prostě postelový a gaučový pes.
Zdroje informací:
Dogseechew.in: 10 interesting facts about dogs you never knew
Ndsr.co.uk: Cherry eye in dogs
Vcahospitals.com: Do dogs see colors?
Wikipedia.org: Basenji