Mirek pro své děti udělá všechno na světě. Letos dělala nejstarší dcera přijímací zkoušky na střední školu. Mirek nechtěl nic nechat náhodě, a tak se pečlivě připravovali. Ceny doučování pořádně zamávaly s rodinnými financemi.
Sedíme s manželkou v obýváku a téma je jasné. Peníze. Za poslední tři měsíce jsme utratili šestnáct tisíc za doučování pro nejstarší dceru.
Dřív se na přijímačky učil každý sám
Když jsem byl mladý a dělal přijímací zkoušky na učební obor, nikdo se s námi zvlášť nepřipravoval. Předpokládalo se, že na přijímací zkoušky nám bude stačit to, co jsme se naučili ve škole. Nepamatuji se, zda jsem se doma nějak na přijímačky připravoval sám, ale určitě mohu potvrdit, že se se mnou rodiče neučili a předpokládali, že vše umím ze školy. Vzhledem k tomu, že jsem vystudoval pouze učební obor, tak asi můj zájem o učení nebyl velký.
Manželka má maturitu a i ona mi potvrdila, že jí k úspěšnému složení přijímacích zkoušek stačila příprava ve škole. Sama si prý doma počítala příklady a dělala větné rozbory z českého jazyka, ale nijak dramaticky přijímací zkoušky nevnímala. Prostě tam šla, testy vypracovala a hotovo. Ani její rodiče se nijak nevzrušovali tím, že se budou dělat přijímací zkoušky. Asi panovala větší důvěra ve školství a přijímací testy byly reálněji nastavené na znalosti žáků.
Dnes se bez drahé přípravy na školu nedostanete
Naše nejstarší dcera má ve škole vyznamenání a chtěla by být veterinářkou. Hlásila se proto na gymnázium. Jelikož ani jeden z nás neumíme dceři s učivem pomoci, zaplatili jsme jí doučování z českého jazyka i z matematiky. Přijímací zkoušky se letos konaly v polovině dubna. Už od ledna se dcera intenzivně učila. Sama si vypracovávala didaktické testy, které byly na internetu zdarma. Když jsme se s manželkou na ně dívali, zdály se nám nesmírně složité. Cena doučování se vyšplhala na šestnáct tisíc.
Samozřejmě pro naše děti uděláme první poslední. A neřešíme peníze investované do vzdělání. Jen polemizujeme nad vytvořeným systémem. Možná je náš názor špatný, ale máme pocit, že děti si ze školy nepřinesou hluboké znalosti, které by stačily na bezproblémové zvládnutí přijímacích zkoušek. Celou základní školu se s dětmi intenzivně učíme a mnohdy jim musíme i vysvětlovat postupy. Dále nám přijde, že jsou kladeny na děti vysoké nároky u přijímacích zkoušek a mnohdy tam děti po několikaměsíční vysilující přípravě psychicky zkolabují. I testy mají nesmyslně dlouhá zadání.
Dcera naštěstí u přijímaček uspěla
S manželkou si myslíme, že rodiny, které si nemohou dovolit drahé doučování, musí přijmout skutečnost, že jejich děti zvládnou přijímací řízení s horším výsledkem, nebo si musí vybrat školu, o kterou není takový zájem. V našem okolí bylo mnoho rodin, které dětem platily doučování i přes to, že to byly děti s výborným prospěchem. Zkrátka příprava na přijímací zkoušky je dnes tvrdý byznys. Na internetu je nepřeberné množství firem i jednotlivců, kteří nabízejí své služby.
Když jsme se dívali na výsledky přijímacích zkoušek, bylo jasně znát, kdo se připravil profesionálně a kdo udělal přípravu sám. Bohužel děti ze sociálně slabších rodin jsou znevýhodněné. Máme tři děti. Příští rok bude dělat přijímací zkoušky syn. Ten bude potřebovat ještě vyšší počet doučovacích hodin, aby byl konkurenceschopný. Mnohdy se totiž hlásí na školu několikanásobně více dětí, než kolik berou. Do posledního písmenka platí Malé děti, malé starosti, velké děti, velké a drahé starosti. Ale dcera nám udělala radost a v září nastoupí na své vysněné gymnázium.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.