
Možná podobnou situaci znáte. Bydlíte na sídlišti a den co den bojujete o poslední parkovací místo. Mojmír by mohl o zážitcích se sídlištním parkováním napsat knihu. Vtipnou, výstižnou leč s hořkosladkým koncem, neboť taková přecpaná parkoviště dovedou leckdy zasadit nečekaný klín, třeba i do manželství.
Nepovažuji se sice za starého, přesto leckdy s nostalgií vzpomínám na časy, kdy býval v běžné rodině vůz pouze jeden a to ještě nikoliv v každé. Nejen že v takových časech bylo denně daleko méně bouraček, ale už ze samotné jízdy míval člověk požitek. V centru nemusel kupříkladu skákat po semaforech stylem „brzda-plyn,“ jako nějaký luční koník, a pokud už se omylem netrefil na správnou silnici, šance že kvůli chybě stráví další půl den v dopravní zácpě, nehrozila.
Situace je čím dál horší
Co mi ale v současnosti vadí nejvíce, je parkovací kultura na sídlištích. Vždyť už to, co je například k vidění u nás pod okny, by si leckdy zasloužilo pořádný román… Den co den, to začíná stejně. Sotva z míst sídlištního parkoviště odjedou trvale bydlící sousedé, vzápětí jsou obsypána vozy lidí cizích, kteří se do města stahují nejen z okolních vesnic a satelitů, ale leckdy i z jiných měst. Člověk by tedy minimálně dopoledne očekával parkoviště volné, nicméně opak je pravdou.
Jednou jsme takto s manželkou dopoledne vyrazili s vozem na nákup v domnění, že „někde“ zaparkujeme, jenže smůla. Už před obědem byla všechna místa plná a já nakonec musel parkovat až ve vedlejší ulici. „Nepochopím, že někdo jezdí do práce autem, když ho pak nechá uprostřed cesty a zbytek jede stejně městskou dopravou. To mi hlava nebere!“ nadávala žena s plnýma rukama tašek, které bylo nutné dřít několik desítek metrů.
Proč? Protože jsme nebyli tolik chytří a vytrvalí, jako například soused Martin. Ten, kdykoliv přijede a vidí, že je plno, což je skoro pořád, jednoduše s autem zaparkuje uprostřed silnice a číhá, dokud někdo jiný neodjede. Někdy pár minut, jindy déle, ale… Místo nakonec má. Výhra je jeho!
Boj o místo je někdy vážně směšný
Jiný „sport“, který se u nás na sídlišti okolo parkování dost pěstuje, je koukání z oken. Nikoliv za krásami přírody, nýbrž ve směru parkoviště, zda náhodou kdosi neodjel. Pokud ano, okamžitě vyběhnout, třeba i s plnou pusou od večeře, v pyžamu anebo natáčkami na hlavě, a vůz co nejrychleji přeparkovat. Dělají to muži, ale dost tomuto „sportu“ přicházejí na chuť i ženy. Motivace, na vlastní auto vidět a nemít ho postavené bůh ví kde, je fakt silná. A v neposlední řadě jde o skvělý adrenalin. Vždyť zahlédnout včas cíl, chytnout výtah, rychle nahodit motor a dojet na místo určení, aniž by vás mezi tím kdokoliv nepředběhl, to už je výzva.
Nedávno jsem takto sám „parkoval“ na čtyřikrát. První uvolněné místo jsem „tak-tak“ nestihl, a aby se to nepletlo, po odjezdu z původního mi bylo rázem zabráno i to. Nezbylo, než čekat. Vítězství! Jedno se přece našlo, jen na druhém konci dlouhého parkoviště. Ovšem hned, jak jsem doma vykoukl z okna, bylo volno přímo před naším vchodem. „Jako na potvoru! Zákon schválnosti!“ vykřikl jsem.
Vylétl jsem v domácích pantoflích, nestačil jsem se už ani přezout a ouha! Místo bylo zabrané do pár sekund. Vrátil jsem se zpět domů. Už ani nechci koukat, ale kouknu z okna a další volné místo! Ještě lepší. „Do háje!“ klel jsem už řádně, ovšem nyní se zadařilo. Místo bylo moje. Jen jsem se už bál, ho další den opustit.
I doma to může způsobit velké problémy
Science fiction? Ne, jen 21. století, kde má jedna rodina klidně auta tři a zbytek ucpávají přespolní… Ač se podobná vyprávění mohou jevit jako legrační, občas nejsou. Například jednomu sousedovi zavařil ustavičný nedostatek parkovacích míst doma natolik, že se s ním jeho vztahovačná žena Magda rozhádala a dodnes mu vyhrožuje rozvodem. Prý proto, že neustále chodí z práce pozdě, takže má určitě „nějakou jinou.“ Jenže on ve skutečnosti, chudák, jen dennodenně objíždí panelák, přičemž leckdy ve voze čeká, než se uvolní jakékoliv parkovací místo, klidně i hodinu… Ještě, že já do práce jezdím hromadnou dopravou.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.