Nechvalně známá legenda Jack Ketch: Nejbrutálnější anglický kat byl absolutní fušer

Nechvalně známá legenda Jack Ketch: Nejbrutálnější anglický kat byl absolutní fušer
Zdroj: Pixabay

Bylo tomu tak vždy a děje se to i dnes. Když někdo "nahoře" vydá rozkaz k popravě, nezašpiní si ruce tím, že by ji provedl sám. Na to má lidi. Jedním z nich byl nechvalně proslulý Jack Ketch, kat působící na sklonku sedmnáctého století v Anglii.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 07. 2024 11:00

O jeho raném životě toho moc nevíme. Známo je pouze to, že jako spousta popravčích, i on měl za sebou kriminální minulost. Jeho působištěm se stala věznice Marshalsea v Southwarku.

Šel na to zostra

Jack Ketch se vyučil katovskému řemeslu u Edwarda Dunna, jehož místo zaujal v roce 1663. Dunn zase získal své dovednosti u Richarda Brandona, který se proslavil popravou Karla I. Stuarta. Pravidelné zmínky v kronikách o exekucích provedených Ketchem se začaly objevovat v sedmdesátých letech sedmnáctého století.

Jeho první "obětí" se stal katolík Edward Colman. Za velezradu byl pověšen, tažen a rozčtvrcen. Později se ukázalo, že šlo o falešná obvinění, za což se mu posmrtně dostalo titulu mučedníka. Jako další přišel na řadu Stephen College. Po rozčtvrcení hodil jeho vnitřnosti do ohně.

Jelikož se mu v práci dařilo, vstoupil v roce 1682 do stávky, aby si vymohl zvýšení mzdy. Plat ale nebyl jeho jediným příjmem. Prodával také oblečení mrtvých či provazy ze šibenice. A v neposlední řadě bral úplatky za rychlejší a čistější (důstojnější) popravu.

Poprava lorda Williama Russella

Rok 1683 byl ale pro Ketche smolný. Popravu lorda Williama Russela pořádně zpackal a upadl tím v nemilost. Russell byl jedním z předních členů takzvané Country Party, předchůdce politické strany Whigů, kteří otevřeně vystupovali proti nastoupení bratra krále Karla II. Jakuba na anglický trůn, neboť byl otevřeným katolíkem. V důsledku toho byl odsouzen k trestu smrti za zradu.Ten den ale nebyl kat ve své kůži. Hlavu mu srazil až po čtyřech ošklivých ranách. Musel tak napsat omluvný dopis, že ho krvežíznivý dav rušil při práci.

S exekucí Jamese Scotta, vévody z Monmouthu, se ale jeho reputace ještě zhoršila. Vévoda byl jedním z nemanželských synů Karla II., zodpovědný za neúspěšné povstání v Monmouthu v roce 1685, kdy se pokusil využít své protestantské víry a uzurpovat si trůn. Za to ho čekal také trest smrti. Předtím ale ještě Ketchovi zaplatil za to, ať mu usekne hlavu hned a ne na čtyřikrát jako u Russella. Na popravišti se pak vévoda dotkl čepele meče a řekl, že není dost ostrá. Ketch oponoval, že je. Po první ráně se Scottova hlava otočila na bok, čímž mu mohl věnovat rozzlobený pohled. Po dalších švihnutích mečem se sesul ze špalku, ale hlavu měl stále částečně na krku. Musel tak ještě několikrát tít. Pak řeznickým nožem odřízl šlachy a bylo hotovo. V davu to vřelo. Takovou podívanou nechtěli. Kdyby tehdy stráže popravčího neeskortovaly do bezpečí, asi by přišel i on o život.

Pozdější život Jacka Ketche

Po takových přešlapech byl Jack Ketch zbaven svých povinností a jeho místo zaujal asistent, který mu celou dobu pomáhal. Ač se pak do své smrti již ničím neproslavil, jeho odkaz žije dál. Třeba místnost ve věznici Newgate, kde vařil lidské údy, se dodnes jmenuje "Kuchyň Jacka Ketche."

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jack Ketch
Historydefined.net: Jack Ketch - One of History's Bloodiest Executioners

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Související články

Další články