Grilovačky, sbírání lesních plodů nebo hub nejsou jen příjemná kratochvíle, ale nesou s sebou i určitá rizika. A to zejména otrav. Co si počít v případě, že jsme pozřeli nedostatečně tepelně upravené maso, nejedlou houbu nebo jedovatou rostlinu, radí v posledním díle naučného pořadu Prokopni to záchranáři Prokop Seif a Prokop Voleník.
Nejčastější příčinou otravy z jídla je pozření špatně připraveného pokrmu. Zejména ty masné mohou člověku přivodit velmi vážné potíže. "V podstatě jakákoliv takováto otrava z potravin se bude projevovat nevolností, zvracením, průjmem, křečovitými bolestmi, klidně i teplotami," vysvětlil lékař urgentní medicíny Prokop Seif. "Dost často není nutné, kromě dostatečného pití, eventuálně použití aktivního uhlí nebo nějakých léků proti průjmu, vůbec nic dělat," poukazuje.
Záchranáři vyjíždějí k otravám z jídla celkem často, zvlášť nebezpečné mohou být u malých dětí a starších osob, kde dochází k velkému zvracení a silnému průjmu. V takovém případě je na místě volat záchranku.
Co si počít při otravě houbami či rostlinami
S otravou potravinami úzce souvisejí otravy houbami. "Pokud si nejsem jistý, že vím, co sbírám, je lepší se tomu úplně vyhnout," upozorňuje Seif. "Otravy houbami mohou být velmi vážné, mohou končit až zničením zdraví nebo smrtí, tak je dobré jim raději předcházet a jíst jenom to, co známe."
A když už jste si houby nasbírali, dejte si pozor, jak je připravíte a skladujete. I chybnou úpravou nebo uskladněním se totiž postupně mohou stát závadnými. Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali na Lifee.cz v článku Houbařská sezona je tady: Pozor na pravé i nepravé otravy a zásady správného sběru i skladování.
"Stejně jako u hub platí, že když sbíráte různé plody a bylinky, musíte vědět, co je, a co není jedlé. Především poučte děti a dávejte pozor na to, co jí, co si strkají do pusy," klade všem na srdce lékař.
Co si počít při otravě chemikáliemi
Samostatnou kapitolou intoxikací tvoří otravy domácími chemickými prostředky. Jejích následky také mohou být velmi závažné. "Největší riziko opět hrozí dětem. Proto si dávejte pozor na to, co, kde a jak skladujete, aby se k tomu ideálně vůbec nedostaly," radí Seif.
Podle záchranáře Prokopa Voleníka je nejlepší mít chemické prostředky v originálním obale. Pokud je budete přelévat do jiné nádoby, vždy ji označte. Originální balení má ale oproti tomuto jednu velkou výhodu. "V případě, že dojde k pozření nějaké chemické látky, nejrychlejší informaci o první pomoci získáte z originální etikety," ozřejmuje Seif.
Pokud ji nemáte k dispozici, můžete zavolat na Toxikologické informační středisko (tis-cz.cz, telefon: 224 91 92 93, 224 91 54 02), a je-li situace skutečně vážná, pak zavolat rovnou na 155.