Léto je možná nejhezčí období roku, skýtá ale také mnohá úskalí. Zvýšená venkovní aktivita může vést k drobným úrazům, které snadno zvládneme doma. Jak? Na to se zaměřili záchranáři Prokop Seif a Prokop Voleník v dalším dílu svého pořadu Prokopni to. Tentokrát si vzali na paškál pády, úžeh, bodnutí hmyzem, ale třeba také nepříjemné krvácení z nosu.
Nejčastějším místem, kde zejména děti mohou v létě přijít k úrazu, je hřiště. Problémy nastávají obvykle ve chvíli, kdy váš potomek spadne z houpačky nebo prolézačky. "Pokud vaše dítě spadne z výšky své postavy, neuhodí se do hlavy tak, že by mu bylo na zvracení, mělo ztrátu paměti nebo vědomí, není nutné cokoli dalšího dělat," nechal se slyšet lékař urgentního příjmu Prokop Seif. Případnou odřeninu kolena nebo lokte radí vyčistit, vydezinfikovat, případně zakrýt sterilním lepením.
Úžeh, úpal a dehydratace
Vzrušovat se nemusíte ani v případě úžehu či úpalu, který může postihnout nejen děti. "První pomoc je velmi jednoduchá a snadná - dostat daného člověka z horka do stínu, dát mu studené pití, nikdy ne ledové. Můžeme mu dát obklady," popisuje záchranář Prokop Voleník. Volat záchranku je nutné jen v případě, že postižený dostane křeče.
Není to však jen úžeh nebo úpal, co nás může v horkých dnech potrápit. Pokud se budeme věnovat fyzické aktivitě a snížíme příjem tekutin, koledujeme si o dehydrataci. "Začne vás bolet hlava, začnete být unavení, budete mít tmavou moč," líčí příznaky dehydratace Seif. V takovou chvíli je třeba neprodleně zvýšit příjem tekutin, optimálně formou čisté vody, iontového nápoje nebo minerálky. A v žádném případě nepít alkohol.
Kousnutí a bodnutí hmyzem
Samostatnou kapitolu drobných letních úrazů tvoří kousnutí a bodnutí hmyzem, kterého je v teplých měsících všude plno. "Když tě kousne komár a máš tam pupen, dá se na to koupit gel v lékárně, stačí to namazat, chladit a bránit se dalšímu kousnutí," radí Seif.
O něco horší situace nastává, když vás bodne včela nebo vosa. "Tady je nutné, aby v rance nezůstalo žihadlo," zdůrazňuje lékař. A také je třeba sledovat, jak se tělo s bodnutím vypořádává. Může totiž dojít i na život ohrožující alergickou reakci. "Alergie jsou vážné, ale i lehké," vyjmenovává Voleník. "Ty lehké se projeví třeba vyrážkou, lokalizovanou na místo, kde vás hmyz kousl nebo bodl."
Alergie na bodnutí či kousnutí hmyzem
S takovou reakcí, stejně jako slzením očí či drobným otokem v místě bodnutí, k lékaři nemusíte, problém nastává až ve chvíli, kdy máte vyrážku, která svědí, začínáte být malátní, je vám nevolno a hrozí ztráta vědomí. "Může také docházet k otoku v oblasti dýchacích cest, především pokud to kousnutí nebo bodnutí bylo někde do oblasti krku nebo jazyka. Tam už je to trošičku vážnější, může se rozvinout takzvaný anafylaktický šok," zdůrazňuje Prokop Seif. "V případě potíží s dechem, pocitu knedlíku v krku, kdy se začínáš dusit, zavolej 155," doplňuje ho Voleník.
Lidé, kteří mají s alergií na bodnutí problémy a vědí to o sobě, by u sebe podle lékaře vždy měli mít adrenalinové pero, tzv. epipen. "Je dobré, aby okolí alergika bylo poučeno, jak se taková věc používá. Aby to aplikovali v momentě, kdy mají, aby se šok nezhoršil," nabádá Seif.
Co se týče klíšťat, ta je třeba neprodleně odstranit a místo vydezinfikovat. "Pokud se kolem místa přisátí v následujících dnech rozvine větší zarudnutí, většinou uprostřed vybledlé, má teprve smysl navštívit praktického lékaře, mohlo by se jednat o lymskou boreliózu," upozorňuje Seif.
Jak zastavit krvácení z nosu
Na závěr se záchranáři věnovali zastavení krvácení z nosu, při kterém nemálo laiků chybuje. "Do nosu nic nestrkej, hlavu nikdy nezakláněj, krev by ti pak stékala do žaludku," nabádá Voleník. První pomoc by podle něj měla vypadat následovně: "Krok číslo jedna - hlavu předklonit. Krok číslo dva - stisknout nos v oblasti nosní přepážky. Na čelo můžeš dát studený obklad."
V příštím díle se Prokop Seif s Prokopem Voleníkem budou věnovat stavům, se kterými už si
sami neporadíme a je třeba přivolat lékařskou pomoc.