Nejslavnější zlatokopka: Peggy Hopkins Joyce si nechala od jednoho ze svých šesti manželů zaplatit i za svatební noc

Peggy Hopkins Joyce
Zdroj: Wikimedia Commons, Ira D. Schwarz (1878-1946), Public domain

Herečka a modelka Peggy Hopkins Joyce přitahovala skandály už od puberty. Ve dvacátých letech 20. století se stala ikonou zhýralosti i smyslnosti, kterou vzývaly zástupy mužů.  Říkalo se o ní, že je především zlatokopka, která si libuje v luxusu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 04. 2025 11:00

Narodila se jako Emma Marguerite Upton v roce 1893 ve Virginii a stala se neposlušnou již v patnácti letech, kdy z domu utekla za svým milým. Jenže zatímco na ni čekal, ona si udělala menší zastávku... u jiného muže.

Zlatokopka se zálibou v milionářích

Na cestě za svým milencem se dospívající Peggy setkala s milionářem Everettem Archibaldem, u něhož pochopila, že ji nezajímá láska, ale peníze. Slovo dalo slovo a v roce 1910, po devíti společně prožitých měsících, se konal rychlý obřad, který také skončil stejně rychlým rozvodem. Když byl totiž Archibald mimo dům, Peggy si vesele užívala s jinými muži. Ještě ho ale stihla předtím obrat o peníze. A to jí bylo pouhých sedmnáct!

Peggy se po eskapádě s milionářem rozhodla vrátit domů, kde však zjistila, že je těhotná. Na potrat ale nešla, narodil se jí tak zdravý chlapeček. Žil ale jen pouhé čtyři měsíce. Měla mu dát příliš mnoho sirupu proti kašli, který v té době obsahoval vysokou hladinu opiátů. Zda šlo o úmysl, nebo nehodu, není jasné dodnes. Po smrti dítěte se rozhodla nastoupit na soukromou školu, pak odcestovala do Washingtonu, kde se seznámila s právníkem Sherburnem Hopkinsem. Byla si jistá, že to tentokrát vydrží. Do svatby ano, pak ale začal na ni žárlit, že na večírcích na sebe strhává veškerou mužskou pozornost. Hopkins tak nařídil vlastní matce, aby ji střežila jako oko v hlavě. Život pod drobnohledem vydržela Peggy dva roky, pak utekla do New Yorku.

Půl milionu dolarů za svatební noc

V New Yorku se připojila ke kabaretu, kde mohla rozhodit další sítě. Chodil tam leckdo. Okolo roku 1920 se seznámila s dalším milionářem J. Stanleym Joycem, který byl Peggy přímo posedlý. Ona byla taktéž posedlá, ale jeho majetkem. Když jí tak jednou věnoval smaragd, řekla mu, že by chtěla raději diamant. I přes tento drobný přešlap věděla, že se s ním bude mít dobře, a tak mu napovídala, jak trpí v manželství s Hopkinsem (stále nebyli rozvedeni). Joyce jí vše uvěřil a zaplatil právníky, kteří vše vyřešili.

Jakmile byla opět svobodnou ženou, vrhla se na svatbu s Joycem. Před svatební nocí ale udělala něco naprosto nepochopitelného. Odmítala vylézt z koupelny a oddat se intimnostem, dokud jí nevypsal šek na půl milionu dolarů, a to nebylo vše. Další milion utratila na nákupech. Prostě dávala okázale najevo, že je bohatou paničkou. A běda, když jí vytkl, že flirtuje s jinými muži. To se v ní otevřely „rány“ z minulého manželství, což pak řešila tím, že se mu nehty sápala po tváři anebo mu o hlavu rozbila lahev šampaňského. Ještě se nechala slyšet, že se mu to prý líbilo.

Rozvod přes noviny

Peggy věděla, že po všech těchto eskapádách se o ni budou zajímat každé noviny a společenské časopisy. Nikomu tak nikdy neodmítla rozhovor. A postarala se o to, aby na to reportéři nikdy nezapomněli. Schválně se před nimi vystavovala, oděná jen do velmi průsvitného negližé, pod nímž neměla žádné spodní prádlo. Záhy se stala prakticky jednou z největších hvězd Ameriky. Psaly se o ní písničky, komici její postavu využívali ve svých představeních a na dveře jí klepali majitelé divadel a nabízeli jí peníze za to, že se objeví na jevišti.

Na jaře roku 1921 se vydala s manželem na opožděné líbánky. Strávili je v Evropě plavbou na lodi. Zatímco Joyce seděl v koutě a mračil se, ona se předváděla s jinými muži. V jednom okamžiku toho ale měl dost, a když se k ní na jedné veřejné akci bez ostychu přitočil milenec, stáhl ji násilím zpět do křesla, aby s ním nemohla jít tancovat. Prudký pohyb ale způsobil, že se jí z hlavy sesunul diadém a pořezal ji na obličeji. Za to se mu pomstila. Tu noc odmítla s ním ulehnout na jedno lože. On jen mávl rukou a další den jí oznámil, že se vrací domů kvůli práci, ona ať zůstane na lodi. Netušila, že je to začátek konce. Zatímco dováděli s novým milencem, pařížským boháčem Henrim Letellierem, dostaly se jí do rukou noviny, kde se dočetla, že se s ní Stanley Joyce rozvádí.

Nečekaný úder exmanžela a sebevraždy milenců

Když se rozvodové řízení rozběhlo, Joyce udeřil plnou silou. Obvinil ji, že nikdy nebyla řádně rozvedená s předešlým manželem Sherburnem Hopkinsem (evidentně udělala hloupost, když nechala na něm, aby to se svými právníky vyřešil). Označil ji tak za bigamistku. To byla velká podpásovka. Zpochybnil tak legitimnost jejich svazku. A aby toho nebylo málo, dodal, že jednoho z milenců dohnalo její odmítnutí k sebevraždě. Přesto z toho všeho vyšla poměrně dobře - mohla si nechat všechny šperky, které jí koupil.

Byla znovu svobodná a přísahala sama sobě, že se už nikdy nevdá. Aby si spravila náladu, začala znovu laškovat s novým francouzským milencem. V té době se ale také seznámila s chilským atašé Guillermem „Williamem“ Errázurizou, což, jak brzy zjistila, byla osudová chyba. Guillermo se do ní šíleně zamiloval. Byl dokonce ochotný vyrazit si na večírek ve třech, tedy on, Peggy a její milenec Letellier. Jen aby byla jeho milovaná spokojena. Pak ale přišel 1. květen 1922, další párty ve třech a jemu došlo, že už tak dál nemůže. Ještě týž večer se zastřelil.

Peggy to nenechalo chladnou. To bylo i na ni moc. Pokusila si také vzít život, ale přežila a uvědomila si, že takhle to dál nejde. Guillerma zřejmeě milovala stejně jako on ji, jenomže to nedávala najevo. To všechno řekla i novinářům. Pak ale došlo k dalšímu skandálu. Jiný chilský atašé, Rivas Muntt, kterého taky kdysi pobláznila, se taktéž rozhodl dobrovolně odejít. Naštěstí jeho pokus o sebevraždu selhal. Když ho zdravotníci našli, svíral v ruce noviny s článkem o Peggy, v němž se vyznává z lásky ke Guillermovi. Peggy se poté raději stáhla do ústraní, takovou publicitu už opravdu nechtěla.

Profesionální drbna

V létě roku 1924 se vdala znovu, tentokrát za švédského hraběte Gosta Mornera. Sice ho asi také milovala, ale když po ní chtěl, aby už navždy zůstala v ústraní, rozloučila se s ním. Dalších devatenáct let se úspěšně vyhýbala dalšímu manželství. Raději se věnovala psaní drbů v jejím sloupku s názvem Varieties.

Dalším manželem se stal brilantní britský profesor astronomie Charles Vivien Jackson. Nechala se slyšet, že prý jen jeho opravdu ve svém životě upřímně milovala. V roce 1937 jí ho ale vzala smrtelná nehoda. Pátý choť, inženýr Anthony Easton, s ní vydržel jen několik let. Pak přišel rok 1953 a poslední svatba s Andrewem C. Meyerem. Tehdy se skutečně rozhodla prožít zbytek života v Connecticutu, daleko od kamer a bulvárních plátků. O čtyři roky později jí lékaři diagnostikovali rakovinu hrdla. Brzy poté zemřela. Dožila se čtyřiašedesáti let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Peggy Hopkins Joyce
Factinate.com: Shameless Facts About Peggy Hopkins Joyce, The First Gold-Digger

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články