
Anna Haining Bates "vyčnívala" již od útlého věku. Při svém narození v roce 1846 vážila téměř šest kilo a ve věku deseti let měřila úctyhodných 185 centimetrů. A tím to zdaleka neskončilo.
Ve svých 16 letech přijala Anna Haining Bates práci v show podnikatele a zakladatele cirkusu P. T. Barnuma, ve které získala titul nejvyšší ženy světa. A celkem zaslouženě. Dorostla totiž do úctyhodné výšky 241 centimetrů. Předrostla ji až Číňanka jménem Zeng Jinlian, jež dosáhla výšky 246 cm. Závratná výška ale nebyla jediným zajímavým aspektem Annina života: Zažila také tragédii v podobě ztráty dětí. Nemluvě o její předčasné smrti.
Dětská obryně Anna milovala hudbu
Anna se narodila 6. srpna 1846 v Kanadě Alexandrovi a Ann Grahamovým. Mezi svými třinácti sourozenci doslova vynikala. Porodní váha měla podle některých zdrojů činit až neuvěřitelných třináct kilogramů, zatímco další tvrdí, že byla normální dítě, které jen velmi rychle rostlo.
Ve věku pěti let měřila již téměř metr a půl a vážila přes čtyřicet kilo. V deseti letech to bylo již 185 centimetrů a 92 kilo. Její impozantní postava jí vynesla přezdívku „dětská obryně“. Není tak divu, že se o tuto dívku, jež milovala hudbu, herectví a literaturu, začal zajímat slavný podnikatel P. T. Barnum, který veřejnosti rád ukazoval všelijaké „anomálie“. Jeho zástupci jí nabídli měsíční plat ve výši jednoho tisíce dolarů, když bude vystupovat v Americkém muzeu. Plus zaplatí soukromého učitele. Nadšeně souhlasila.
Rostoucí sláva Anny díky nálepce „nejvyšší žena“
Barnum na Anně nešetřil. Propagoval ji jako nejvyšší ženu světa, takže to znamenalo, že se musí, dle tohoto „titulu“ i patřičně oblékat. Její elegantní kostým byl údajně vyrobený z jednadevadesáti metrů saténu a pětačtyřiceti metrů krajek. Tvrdil také, že je vysoká téměř dva a půl metru. To jí ale přidal „zanedbatelných“ devět centimetrů.
Barnum možná přeháněl v její výšce, ale zdálo se, že k ní choval skutečně jakousi náklonnost. Jednou napsal, že to byla inteligentní a dobře vypadající dívka, kterou na vlastní oči mohly spatřit tisíce lidí. Její hvězdná kariéra se ale neobešla bez dramatu. Při incidentu z 13. července 1865, kdy v muzeu vypukl požár, přišla málem o život. Zaměstnanci ji museli dostat ven skrze díru, kterou udělali do zdi kolem okna. Dolů pak byla spuštěna pomocí lana. Na nějakou dobu se usadila v Barnumově muzeu, pak se vydala na turné po Spojených státech a Evropě. Jak se brzy ukázalo, bylo to osudové rozhodnutí.
Anna vytvořila s manželem i nejvyšší pár světa
Při plavbě lodí přes Atlantik se Anna setkala s mužem jménem Martin Van Buren, který byl skoro stejně vysoký jako ona. I on předváděl svou impozantní postavu na takzvaných side show. Zanedlouho se do sebe zamilovali. O dva roky později se konala svatba v Londýně, sama královna Viktorie dala Anně šaty a prsten, Martinovi zase hodinky.
Když si řekli ano, vydali se na čtrnáctiměsíční turné po Evropě, kde se předváděli jako nejvyšší manželský pár na světě. Po návratu do Ameriky si koupili farmu poblíž Sevilly v Ohiu. Ještě předtím se ale museli vyrovnat se smrtí dcery. Další dítě, syn, se narodil již na farmě. Po jedenácti hodinách zemřel. O dalšího potomka se již nepokusili. Anna zemřela v roce 1888 v pouhých jednačtyřiceti letech. Příčinou bylo selhání srdce v důsledku tuberkulózy a problémů se štítnou žlázou.
Martin se dožil jednaosmdesáti let. A přestože se znovu oženil, spočinout chtěl vedle své první ženy a jejich společného dítěte.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Anna Haining Bates
Allthatsinteresting.com: Anna Haining Bates Was One Of The Tallest Woman Ever - Then She And Her Husband Set The World Records As The Tallest Married Couple