Pavel (50): Je mi padesát a moje máma mi pořád mluví do života. Obtěžuje mě v práci a žádná moje přítelkyně jí není po chuti

zralý, vážný, vousy
Zdroj: Freepik

To, že máma vidí svého syna i v jeho dospělém věku pořád tak trochu jako dítě, je celkem běžné – protože to pořád její dítě je. Některé matky ale nevědí, kdy s výchovou skončit. A to je chyba. Mluvit dospělému muži do života, to se prostě nedělá.

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 06. 11. 2024 13:00

Nedávno jsem oslavil padesáté narozeniny, takže by mě už pomalu mohli oslovovat: „Ctihodný kmete,“ – jako Jaroslava Vrchlického, když dosáhl tohoto věku. Ctihodný nejsem, kmet taky ne, ale jsem dospělý. Proč mi ta moje máma nedá už konečně pokoj?

Moje máma byla doma generálka

Už když jsem byl dítě, tak měla moje máma u nás doma hlavní slovo. Mého otce to natolik iritovalo, že, když jsem dosáhl plnoletosti, odkráčel v dál. Prostě nás opustil. Respektive moji matku, které tajně říkal a dodnes říká: Generálka. „Pavle, je mi líto, ale nemůžu to s ní vydržet,“ svěřil se mi, „ale spolu se budeme vídat dál.“ Moje matka organizovala všechno včetně mé školy, kroužků, ale i nedělních vycházek a návštěv příbuzných. Ani jeden jsme jí neodporovali a já jsem, i když mi bylo skoro dvacet let, poslušně poslouchal. S tím, že odejdu po maturitě pryč.

Děvčata ode mne odhání

Na gymnáziu jsem logicky začal koukat po děvčatech a potajmu se sem tam s některou scházel. No, a když už to vypadalo vážněji, chtěly se poznat s mými rodiči. Až jsem jednou konečně svolil. Darinu jsem měl fakt rád, takže jsem ji chtěl našim představit. A co se nestalo? Moje matka se tvářila jak kakabus a neopomněla zdůraznit, že mě čekají studia na vysoké škole a na holky mám ještě dost času. Já trapně přikyvoval a nebránil jsem se. A Darina mě nechala.

Nějaký čas nato jsem se dal dohromady s Petrou. Bydlela ve stejném městě, seznámili jsme se úplnou náhodou v parku, byla to romantika jak hrom. Matka tentokrát byla jako med, ale když mi pak Petra volala – tehdy ještě na pevnou linku – zapírala mě anebo mě pomlouvala. „Tohle nemám zapotřebí,“ prohlásila Petra a tím to skončilo.

Matka byla na zabití

Přišla studia a pár dalších známostí. Táta byl vždycky při mně, matka proti mně, ale můj otec bohužel už zemřel. Po studiích jsem se vrátil domů, práci jsem získal v našem městě a bylo logické, že budu bydlet v rodinném domě. Jenže ouha! Jakmile se se mnou objevila nějaká žena, matka ji vždycky zkritizovala, a nakonec ji otrávila. Vyřešil jsem to tak, že jsem si našel byt a odstěhoval se.

Nepomohlo to. Moje máma mě pořád shání, dělá mi ostudu v práci, kde mě obtěžuje. Zkrátka pořád by mi chtěla organizovat život. Včetně toho, že mi shání jinou práci, podle ní lépe placenou. A běžný život vypadá asi takhle: „Pavlíčku, co máš k obědu? Pavlíčku, nepotřebuješ vyprat?“ Nosí mi nákupy i zcela nepotřebné věci, které nechává za dveřmi mého bytu, otravuje dotazy na mě moje sousedy a každou moji známost natolik znechutí, že ode mě dávají ženy ruce pryč.

Jsem si vědom, že chyba je především ve mně, moje matka je sama, mně je jí líto a vždycky bylo, a proto jsem se snažil vyjít jí vstříc a dělat věci tak, jak chce ona. A že nemám partnerku? To je taky moje chyba, mohl jsem odejít a žít jinde. Ale co moje máma? Nechat ji samotnou, když má jenom mě? Nakonec jsem se, na svých padesátinách, rozhodl, že si s ní musím promluvit, i když už to bude aspoň po milionté. Ale třeba konečně pochopí, že můj život je můj a jí nepatří.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Související články

Další články