Chřipka, zvýšená teplota, snížení imunita, nachlazení, ale také stres. Ať už za oparem, který se může objevit na rtech, na nose i jiných částech obličeje, stojí cokoli, bojovat s ním začněte okamžitě. Zubní pastou, kořením a lihem.
Pálí, svědí a může bolet. Příčinou oparu je virus herpes simplex, konkrétně HSV 1, který se dá nazvat nesmírně odolným parazitem. Platí totiž, že jakmile se jednou dostane do těla, už se ho nepustí a tiše vyčkává na další příležitost – oslabení organismu, jež nahrává jeho množení a reaktivaci. I proto opět cítíte pnutí či mravenčení na rtu. Vítejte v početném klubu.
Jak dlouho se opar hojí?
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že celosvětově má infekci HSV 1 3,7 miliardy lidí ve věku do 50 let. A teď ta lepší zpráva. Opar (puchýř a mistr špatného načasování) za několik dní praskne, začne vysychat a udělá se na něm strup. Obvykle tenhle proces trvá asi 10 dní. Chcete léčbu urychlit? Na opar nikdy nesahejte, jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, vyhněte se sdílení hrníčků a skleniček, rozhodně se nelíbejte a zkuste tyhle osvědčené lidové rady.
Líh, francovka a zubní pasta
Líh z lékárny, slivovice či francovka opar vysušují a urychlují tak hojení. Namokřete čistý látkový kapesníček či vatový tampon a jednou až dvakrát denně zlobivý puchýřek potřete. Trošičku to pálí, tak s tím počítejte. Stejného účinku můžete dosáhnout aplikací zubní pasty, která obsahuje fluor, s nímž mají dobré zkušenosti i akademici.
Na základě jejich důkazů existuje vztah mezi opakovaným výskytem a závažností záchvatů herpes simplex u našich nejmenších a denním požitím fluoru ve formě suplementace tabletami. Děti, které na opary dříve trpěly a zároveň užívaly fluor v rámci prevence zubního kazu, vstoupily do období částečné nebo úplné remise (bezpříznakového období). Příjemný „vedlejší účinek“.
Mocný česnek
Česnek se považuje za funkční jídlo a zároveň tradiční lék na prevenci infekčních chorob – již od starověku. Bylo hlášeno, že jeho aktivní organické sloučeniny síry zmírňují řadu virových infekcí, tudíž platí i na opar. Plátek česneku si třikrát denně přiložte asi na 3 minuty na napadené místo. Pak už to chce jen trochu času.
Výluh z hřebíčku
Při léčení oparu v neposlední řadě pomůže výluh z hřebíčku. Ano, to je to koření, jež nejspíš máte v jablečném kompotu nebo pečeném čaji z různých druhů ovoce. Do menší sklenice dejte 10 kusů zmíněného aromatického koření a zakápněte obyčejnou alpou. Nechte nejméně 2 dny louhovat, výluh sceďte a postižené místo jím pravidelně potírejte několikrát denně.
Sáhnout ovšem můžete i po esenciálním oleji. Hřebíčkový éterický olej (silice) se běžně používá jako antiseptikum při orálních infekcích, má dezinfekční, analgetické, antibakteriální a antioxidační účinky.
Zdroje informací:
ncbi.nlm.nih.gov
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov