Hvězda filmů pro pamětníky a jeden z největších milovníků stříbrného plátna, herec Antonín Novotný, měl na úspěch již zaděláno díky svému vzhledu. Zvláště v mládí byl natolik pohledný, že mu jeho otec musel dát do života jednu radu. Naštěstí se jí neřídil. Stejně ale nakonec skončil úplně jinde.
Antonín Novotný se herectví věnoval zejména ve třicátých letech. Po válce se z něho stal odborník v oboru smalty - silikáty v ochraně povrchu materiálu. Zemřel 24. dubna 2005 v německém Rödentalu ve věku 92 let.
Tatínek Antonína Novotného nechtěl, aby šel k filmu
Antonín Novotný se narodil 15. března 1913 v Táboře obchodníkovi Františkovi Novotnému a Heleně rozené Štětinové, která pocházela z restaurátorské rodiny. Vyrůstal spolu s mladším bratrem Vladimírem, z něhož se v budoucnu stal uznávaný kameraman. Po obecné a měšťanské škole se rodina přestěhovala do hlavního města, což jeho otci způsobilo nejednu vrásku na čele.
Byl si totiž velmi dobře vědom, že je jeho syn po vzhledové stránce velmi atraktivní, varoval ho, nebo mu spíše dal přednášku o tom, aby proboha nechodil nikde s muži, kteří ho budou zvát do kavárny či kina, nebo ještě hůře, nabízet účast ve filmovém komparzu a lákat ho tak do zkažených hlubin bahna velkoměsta. O pár dní později tehdy osmnáctiletého Antonína opravdu náhodou oslovil na Karlově náměstí náborář filmového studia a byl vskutku překvapený jeho vyděšenou reakcí. Nakonec si ale jeho vizitku vzal a slíbil, že přijde.
Šlo o ikonický film Před maturitou. Autor scénáře spisovatel Vladislav Vančura trval na tom, že mladé adepty na studenty gymnázia vybere osobně, když se ale setkal s Antonínem, chtěl mu nabídnout rovnou jednu z hlavních rolí. Režisér Svatopluk Innemann zase preferoval Rudolfa Deyla. A tak se domluvil duel. Oba měli přijít následující den v pyžamu. Deyl, coby syn umělce z Národního divadla, přišel v luxusním oděvu, Antonín vzal první lepší pyžamo z koše na prádlo. A zvítězil. Byl totiž autentický. Nyní na něho čekalo deset let před kamerou a čtyřiadvacet rolí.
Antonín Novotný odjel za kariérou do Ameriky
V roce 1937 měl ale menší pauzu. Do Spojených států si ho totiž pozvalo slavné studio MGM. Chtěli ho dosadit do svých filmů. Mysleli si totiž, že když diváci v Evropě uvidí v zahraničním snímku známou tvář, budou na něj chodit ve větším počtu. Jenomže Antonínovi se americký styl života nezamlouval. Hlavně mu vadil odlišný styl natáčení, jemuž se muselo vše podřizovat.
A tak se raději vrátil domů i s kupou autogramů a fotek legendárních herců, hereček a režisérů. Jeho labutí písní se stal Hotel Modrá hvězda s Adinou Mandlovou, po němž znenadání ukončil hereckou kariéru.
Z herce vědcem a vynálezcem
Po maturitě šel Antonín Novotný studovat chemii. Když se tak rozhodl změnit profesi, nezůstal bez práce. Bohužel ho kdosi udal, že má doma krb, což bylo považováno za buržoazní výdobytek. Z vedoucího pracovníka se tak stal dělník v továrně. Koncem šedesátých let se mohl podívat do Spolkové republiky Německo, kde ho čekala stáž, týkající se smaltů.
Domů se nevrátil. To až po sametové revoluci. Mnohokrát ho prosili, aby o něm mohli natočit dokument, vždy ale na poslední chvíli odmítl. Svůj čas raději věnoval inovacím. Jeho technologie, podle níž se vyrábějí dlaždičky izolující teplo, se používají v amerických raketoplánech. Kosmonauti tak díky tomu nepadnou v kabině horkem.
Na film Tři vejce do skla, v němž kromě Antonína Novotného exceluje také Vlasta Burian, se můžete podívat 10. února v 16:55 na FTV Prima.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Antonín Novotný
Kniha Hvězdy českého filmového nebe, Pavel Taussig, nakladatelství XYZ 2018