Německá supermodelka Claudia Schiffer (51) nepřestává fascinovat dokonalým tělem, gazelíma nohama a hladkou pletí. Zabránit stárnutí se jí daří i díky zdravému jídelníčku. Již dlouhá léta se, co se týče stravy, inspiruje v asijských zemích a nedá dopustit na litry zeleného čaje, rýži a miso polévky. Vyzkoušet to můžete i vy a uvidíte, že vaše tělo tuto změnu uvítá.
Rok 2022 s sebou přináší v oblasti výživových trendů to, na co si již delší dobu zvykáme - odpustit si jednou pro vždy hladovění, nebo naopak přejídání průmyslově zpracovanými potravinami. Stále častěji raději saháme po zelenině, rostlinných olejích a kvalitních bílkovinách. Pandemie koronaviru nás mimo jiné naučila nakupovat potraviny online a díky tomu jsme objevili více takových, které prokazatelně zlepšují naši imunitu a vitalitu.
Zdravá kuchyně asijských národů stále inspiruje
Podle Madelyn Fernstrom, redaktorky zdravotnických témat NBC News, budeme v roce 2022 stále více kopírovat životní styl moudrých asijských národů. Vietnam, Japonsko, Singapur nebo Filipíny, právě odtud přicházejí trendy, které slibují zdravé, odolné a štíhlé tělo, odhodlaně vzdorující známkám stárnutí. Německá supermodelka Claudia Schiffer se jimi inspiruje už roky a její tělo je toho důkazem.
Claudia Schiffer miluje miso polévky
Trojnásobná maminka dodržuje zásadu tří hlavních jídel denně, přičemž největší je oběd. Když cestuje a nemá čas na přípravu složitějšího jídla, sází na japonskou instantní miso polévku. V kabelce jí mívá vždy několik balíčků.
Základem je pasta ze sójových bobů, rýže, ječmene, soli a tofu. Nezbytným doplňkem je pak řasa wakame, která čistí krev, snižuje hladinu cholesterolu a obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin.
Kdykoli Claudii přepadne hlad, zahání ho rýžovými krekry. V jejím jídelníčku dále nechybí velké porce listové a obecně zelené zeleniny, která je extrémně výživná, málo kalorická a bohatá na vlákninu. K večeři si dopřeje malou porci lehkého masa, většinou jde o tuňáka nebo kuře. Přes den modelka vypije alespoň litr zeleného nebo mátového čaje a dále doporučované množství čisté vody. Úplně se vyhýbá alkoholu, kofeinu a sladkostem.
Vykouzlete na talíři magickou chuť umami
V čem spočívá jedinečnost těchto asijských chutí? V jejich komplexnosti a také v kombinacích specifického, ale funkčního koření, zeleniny a bylinek, na které si my Evropané z velké části zatím stále zvykáme. Není to přitom jen chuť, co by nás mělo přitahovat. Asijské pokrmy nás hloubkově zahřívají, chrání proti virům a bakteriím, a také povzbuzují na těle i na duši.
Vzpomenout můžeme na zázvor, limetku, kokosové mléko, citronovou trávu, aromatický koriandr, tamarind, probiotické kimchi nebo chilli, které dokáže velmi účinně zrychlit metabolismus. V kombinaci s rýží, nudlemi a také nezbytnými proteiny ze sóji můžeme na talíři jednoduše vykouzlit legendami opředenou pátou chuť umami. Příprava takto nutričně bohatého, a navíc chutného jídla zabere jen pár minut a nezdravé smažení si přitom můžeme zcela odpustit. Také se vám sbíhá chuť na kari nebo v Česku stále populárnější rýžové poke bowls?
Zdroje informací:
MSNBC.com
Healthyceleb.com