Květnou nedělí odstartoval předvelikonoční týden plný zvyklostí a obyčejů, které předcházejí oblíbeným jarním svátkům – Velikonocům. A ty si zaslouží patřičně vyzdobit domácnost. Pokud jste se k velikonoční výzdobě zatím nedostali, nezoufejte, přinášíme vám inspiraci, jak si s ní poradit v duchu nejnovějších trendů i na posední chvíli.
Velikonoce, to jsou především zajíčci, vajíčka a větvičky jívy, tzv. kočičky. Tedy vše, co symbolizuje nový život a naději. A aby naděje prostoupila také vaším obydlím, je nejvyšší čas dodat mu skutečnou velikonoční atmosféru. Nemusíte to přehánět. Stačí pár drobností, kterými nestrávíte mnoho času, vašemu bytu či domu ale vdechnou ducha jarních svátků. Jakými trendy či technikami se tentokrát inspirovat?
Velikonoce v pastelových barvách
Trendy nemohou minout ani design našich domovů a podlehnou jim i oblíbené svátky. Aktuálním hitem jsou motivy Velikonoc v pastelových barvách. Do něžných tónů lila, růžové, limetkově zelené či vanilkově žluté můžete obléci vajíčka i kraslice, stejně jako velikonoční prostírání a drobné tematické dekorace všeho druhu. Něžné tóny vyniknou v aranžmá s drobnými kvítky na snítkách ve váze nebo v misce čerstvě vzrostlého osení, ale také jako jednoduchý dekor velikonočního věnce nebo vazby.
Nepostradatelné přírodniny
Větvičky jívy či ovocných stromů v jednoduché nádobě, ať už ze skla či kovu, zkrátka v duchu aktuální módy, vyniknou nejlépe v co nejprostším aranžmá. Můžete ale seskládat hned několik rostlinných druhů dohromady a získáte nápaditý koktejl jarní přírody. Ozdobit je pak stačí vyfouknutými skořápkami vajíček v přírodních barvách nebo s lehkým pastelovým nádechem a elegantní dekoraci podle posledních trendů máte hotovou.
Drobné kvítky sušených květin nebo řezaných přírodnin (např. gypsophila) můžete využít i k jednoduchému aranžmá na sváteční stůl. Stačí pár skořápek, které ani nemusíte vyfukovat, jen je, řádně vyschlé, vyskládejte na vhodnou misku či ozdobný podnos, vytvořte v nich dostatečný otvor s neuspořádaným okrajem a do něj usaďte snítku s kvítky.
Větvičky s poupátky mohou zdobit také textilní dekorace. Půvabná háčkovaná vajíčka ozvláštní drobounké výšivky, z několika takto vyladěných vajíček pak můžete vytvořit závěsné ozdoby, usadit je do hnízdečka z mechu či hoblin v jednoduchém velikonočním aranžmá nebo je spojit do typického tvaru věnce.
Velikonoční fauna vlastníma rukama
Vedle vajíček, kvítků a věnců k jaru a Velikonocům neodmyslitelně patří také několik živočišných druhů, bez kterých si je neumíme představit. Kuřátka, zajíčci i jiná mláďátka jsou symbolem nového života a stejně roztomile jako ta živá mohou váš interiér oživit jejich věrné kopie v podobě dekorací.
Přírodě blízký skandi styl se sice v našich domovech zabydlel teprve před několika lety, jako by tam ale patřil odjakživa, rozhodně mu to tam moc sluší. Jednoduchost a příchylnost k přírodním zdrojům je výrazným protipólem přezdobených trendů, které dominovaly nepříliš vzdálené minulosti. Strohá skandinávská jednoduchost tak přináší do našich domovů minimalismus a klid. Pokud si tedy nepotrpíte na klasické velikonoční zdobení, oslovit by vás mohl právě jednoduchý motiv v severském duchu.
Macramé, to nejsou jen závěsné dekorace
Dalším hitem, který aktuálně patří k nejoblíbenějším dekorativním technikám, je znovuobjevený styl drhání – macramé. I ten můžete vkusně zapojit do výzdoby nadcházejících svátečních dnů. Krásné splétané dekorace různých velikostí, tvarů a jemných přírodních barev jsou oblíbené díky trendy bohostylu a většinou je znáte v podobě nepřehlédnutelných závěsných dekorací.
Touto technikou se ale dají vytvářet i jiné výrobky, třeba roztomilá velikonoční kuřátka, která mohou najít místo v ošatce s velikonočními vajíčky nebo v misce se šťavnatě zeleným čerstvě vzešlým osením ve středu velikonočního stolu. Zda budou mít barvu skutečných kuřátek nebo se budete inspirovat trendem pastelových tónů či přírodnin, už je jen na vás.