Velikonoční nádivka by podle tradice měla být prvním jídlem po čtyřicetidenním půstu. I proto je recept na ni vydatný a sytý. Obsahuje tři druhy masa, máslo, vejce a česnek. Chuť velikonoční nádivky z jizerskokrkonošské oblasti doplňují také čerstvé bylinky.
Do tohoto receptu na velikonoční nádivku patří kopřivy. Můžete je samozřejmě vynechat, není to nutnost. Nedoporučuje se používat sušené. Pokud je nemáte čerstvé, raději nedávejte žádné.
Jak připravit velikonoční nádivku
Kdysi se jí říkalo i hlavička, neboť obsahovala maso z hlavy telete. To dnes už v receptech moc nenajdete, proto je to prostě velikonoční nádivka. Na její přípravu budete potřebovat:
- 300 g vepřového plecka
- 300 g uzeného bůčku
- 300 g kuřecího masa (lze obměnit nebo doplnit jehněčím, kůzlečím, krůtím, telecím – prostě jemnějším druhem masa)
- pepř, nové koření a bobkový list
- špetka tymiánu a rozmarýnu
- 500 g tvrdých rohlíků (asi 11 rohlíků)
- sůl a pepř
- muškátový oříšek
- 6 vajec
- pažitka, petrželka a libeček
- kopřivy (lze vynechat)
- česnek
- máslo
- strouhanka
Maso uvaříme v osolené a okořeněné vodě a necháme vychladnout. Pak ho nakrájíme na kostičky. Také rohlíky nakrájíme na kostičky a zalijeme přecezeným vývarem z masa. Měly by být ponořené. Maso promícháme s lehce vymačkanými rohlíky, osolíme, opepříme, přidáme trochu nastrouhaného muškátového oříšku, pažitku a petrželku s libečkem, popř. kopřivami.
Vejce rozdělíme, žloutky vmícháme do masa a z bílků ušleháme tuhý sníh který lehce zamícháme do hlavičky. Dáme do vhodné zapékací misky nebo pekáče, který jsme si vymazali máslem a vysypali strouhankou. Pečeme dorůžova ve vyhřáté troubě při 180 °C cca 45-60 minut. Velikonoční nádivka se dá jíst i studená.
Zdroj informací:
Toprecepty.cz: Velikonoční nádivka (hlavička) - klasika z jizerskokrkonošské oblasti
Zdroj fotografie:
se souhlasem Toprecepty.cz