
Tea si s manželem prošla náročným obdobím finanční krize. Po krachu podnikání se její muž nechal zaměstnat, ale strach z nečekaných výdajů ho přiměl šetřit hlavně na rodině.
S Tomášem jsme spolu přes dvacet let a zvládli jsme toho už hodně. Nejtěžší období ale přišlo, když jeho podnikání zkrachovalo. Neměli jsme ani na nájem nebo jídlo. Neustále jsme si museli půjčovat peníze a spláceli je hned z další výplaty.
Hledala jsem způsoby, jak fungovat i bez dostatku financí
Na tohle náročné období jen tak nezapomeneme, ani já, ani Tomáš. Tehdy se mu nedařilo a dluhy se začaly hromadit. Klienti, kteří měli včas zaplatit, otáleli, a my jsme se kvůli tomu dostali do vážných finančních problémů. Nakonec jsme museli firmu zavřít. Trvalo opravdu dlouho, než si Tomáš našel práci a začaly se splácet dluhy.
Měli jsme dvě malé děti a často jsme sotva měli co jíst nebo v čem je obléct. Sháněla jsem oblečení i další věci z druhé ruky, někdy jsme přežili jen díky darům od známých. Dokonce nám jedna kamarádka ze školní jídelny dávala stranou zbytky jídla, abychom měli co dát dětem.
Situace se začala zlepšovat
Začala jsem šít oblečení pro děti a upravovat věci ze secondhandu. Postupně se situace začala zlepšovat. Některé kousky, které jsem doma přešívala, měly dokonce úspěch i u známých. Pár z nich jsem pak prodala alespoň za symbolickou cenu dál. Tomáš získal práci ve firmě, kde se mu začalo dařit a konečně vydělával slušné peníze.
Přesto pokaždé, když jsme potřebovali něco nového do školy nebo školky, řekl jen: „Ještě musíme šetřit. Zkus to zařídit jinak.“ Bylo mi z toho až do pláče. Naše dcera Natálka potřebovala nové boty. Jasně, něco se dá sehnat z druhé ruky, ale nebylo to to, co by si přála. Navíc měla širší nárty, takže bylo čím dál těžší najít boty, které by jí opravdu seděly. I tak jsem to vždycky nějak zvládla.
Už jsem toho měla dost
Když i po roce neustálého odříkání chodil Tomáš v novém oblečení, zatímco děti působily zanedbaně, rozhodla jsem se jednat. Začala jsem víc šít a prodávat své originálně upravené modely. Ráno jsem chodila do práce, večer sedala ke stroji. Peníze, které jsem si takto vydělala, jsem si schovávala, abych mohla pořídit dětem oblečení. A dařilo se mi čím dál víc. Tomáš si ničeho nevšiml a neměl mi co vyčítat. Zato on si bez problémů koupil nové auto, kolo, tenisové rakety i kurzy.
Jednoho dne jsem náhodou zjistila, že byl na obědě v luxusní restauraci. Zalil mě vztek. Řekla jsem mu: „Jak je možné, že mi nedáš peníze na věci pro děti, a přitom si zajdeš do restaurace, kde za oběd utratíš tolik, kolik by stály boty na celou sezonu?“ Tomáš se bránil, že šlo o schůzku s klientem, s argumentem, že mu to firma proplatí. Ale já už toho měla dost. Řekla jsem mu napřímo: „Takhle to dál nejde. Jedeš si na svém písečku. Vím, kolik splácíme a taky, že bychom si už mohli dovolit víc. Ale ty mi nedáš ani korunu. Nemůžu takhle dál.“
Můj odchod nám zachránil manželství
Odešla jsem od Tomáše s tím, že začnu znovu a sama s dětmi. Poslední třešničkou na dortu bylo, když po mně chtěl polovinu za nájem, a mně už z toho bylo psychicky špatně. Po necelém půl roce přišel s prosbou, ať se k němu vrátíme. Řekl mi: „Nechci přijít o rodinu. Nechci přijít o vás.“ Dala jsem mu druhou šanci. Dnes jsme znovu spolu a konečně fungujeme jako partneři. Sdílíme odpovědnost, financujeme věci společně a máme mezi sebou větší respekt než dřív.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.