Během svých pseudovědeckých experimentů prováděných na vězních z tábora Osvětim se Josef Mengele dopustil strašlivých zločinů. Mezi jeho oběti patřila i Ruth Elias a její novorozená dcera. Anděl smrti si pro ně připravil krutý osud.
Ruth Elias, původem z Ostravy, byla do koncentračního tábora poslána na přelomu let 1943 a 1944. V té době již věděla, že je těhotná. Ale protože šlo teprve o první trimestr, prošla jakožto zdravá žena selekcí bez jakýchkoli problémů.
Nechápal, jak mohla projít selekcí
Podle nelidských a zvrácených pravidel panujících v táboře bylo těhotenství pro vězenkyně rozsudkem smrti. Jenomže Ruth se podařilo v následujících měsících svůj stav úspěšně skrývat. Pravda vyšla najevo až v červnu 1944. Ještě spolu s jednou ženou se tak dostala do spárů Anděla smrti.
On sám nechápal, jak mohly dvě těhotné ženy projít selekcí na rampě. Dle platných kritérií se měly okamžitě zařadit do fronty na plynovou komoru. Nakonec se je ale rozhodl ušetřit. Dokonce jim dovolil si své děti ponechat. To ale ještě ani jedna z budoucích maminek netušila, že hodlá na novorozencích experimentovat. Ženy byly převezeny na táborovou ošetřovnu, kde je Mengele každý den navštěvoval. Pro Ruth to ale nebyl zasloužený odpočinek. Na vlastní oči totiž viděla výsledky jeho šílených pokusů.
Pláč hladového dítěte
Když nastal okamžik porodu, ujala se žen další vězenkyně, profesionální porodní asistentka Stanisława Leszczyńska. Porod probíhal v polních podmínkách. Bez mýdla, horké vody, ručníku... prostě bez ničeho. Ale i tak přišla na svět krásná holčička. Pak se vrátila do své postele. Bez matrace, jen se špinavou přikrývkou.
I přes tragické hygienické podmínky se matka s dcerou cítily dobře. Hned druhý den Mengele nařídil ošetřujícímu lékaři, aby ženě pevně obvázal prsa. Chtěl si ověřit, jak dlouho vydrží novorozenec bez kojení. Ruth měla brzy ňadra plná mléka a hladové dítě plakalo a plakalo. Po sedmi dnech utrpení jí nabídla pomoc česká lékařka Maca Steinberg. Sehnala jí injekci s morfiem. Sama ji podat nemohla, neboť stále ctila Hippokratovu přísahu. Byl to ale jediný způsob, jak přežít. Mengele je chtěl další den poslat do plynu.
Trápení ukončilo morfium
Zdrcená matka musela udělat nejtěžší rozhodnutí ve svém životě. Musela zbavit svou dceru trápení. Vyhladovělé miminko se po injekci morfia již neprobudilo. Ruth pak již nezbývalo nic jiného než přijmout fakt, že i její život brzy skončí. Když však Mengele zjistil, že je dítě mrtvé, ztratil o ženu veškerý zájem.
Ruth se dožila konce války i důstojného stáří. Po skončení války se provdala a porodila další dva syny. Zemřela v roce 2008, krátce po svých 86. narozeninách. O svých vzpomínkách napsala knihu Naděje mi pomohla přežít, která byla přeložena do mnoha jazyků.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Ruth Elias
Wielkahistoria.pl: Jako ciężarna trafiła do Auschwitz-Birkenau. Taki los zgotował jej nowo narodzonemu dziecku Anioł Śmierci