Mary Eleanor Bowes se stala nejbohatším dítětem v Británii. Bohužel byl tento fakt vykoupen velkou tragédií. V roce 1760 náhle zemřel její otec, bohatý uhelný magnát. Ve své závěti například uvedl, že si jeho dcera nesmí vzít příjmení budoucího muže. To bylo možné splnit. Stejně se ale nevyhnula tomu, že se z ní stala v budoucnu pouhá loutka...
Mary se v osmnácti letech provdala za Johna Lyona, devátého hraběte ze Strathmoru a Kinghornu. Souhlasil s tím, že přijme její příjmení. Zřejmě je ale nespojovalo nic jiného než jejich pět dětí. Ti dva si vlastně jinak neměli co říct. Po devíti letech John zemřel na moři, Mary tak byla konečně vysvobozena z nefunkčního svazku.
Dalším manželem Mary Eleanor Bowes měl být milenec
Mladá vdova s pěti dětmi si začala okamžitě hledat nového společníka. Bylo by skandální, kdyby zůstala sama. Jak by navíc všechny potomky uživila? K tomu bylo na cestě šesté dítě. Jeho otcem byl její milenec George Gray, jenž se měl stát jejím druhým mužem. Musela si pospíšit a uzavřít nový sňatek ještě dřív, než na ní bylo těhotenství znát.
Ovšem než se tak stalo, vstoupil jí do života muž jménem Andrew Robinson Stoney. A navždy jí ho změnil k horšímu. Byl to ovdovělý námořník se sklonem k násilí. Začal se kolem ní intenzivně ochomýtat, aby se vetřel do její přízně. Poté, co zjistil, že nechce zrušit zasnoubení s Grayem, vymyslel vskutku ďábelský plán.
Andrew Stoney fingoval smrtelné zranění, aby si ho vzala
Stoney začal vymýšlením hanlivých příběhů o Mary, které anonymně nechal publikovat v oblíbené sekci drbů populárních novin The Morning Post. Poté "vyzval" autora textů k souboji o čest mladé vdovy. Jelikož nemohl logicky bojovat sám se sebou, podplatil jiného redaktora novin. Po sehrané scénce ho na smrtelné posteli polil zvířecí krví podplacený lékař.
Pak si nechal k sobě zavolat Mary, aby se jí svěřil, že jeho posledním přáním je, aby si ho vzala za muže. Neochotně souhlasila. Co jí ale také nakonec zbývalo... Tím nad sebou vynesla ortel v podobě osmiletého fyzického i psychického týrání.
Začalo to prakticky okamžitě. Zakázal jí stýkat se s okolním světem. Nemohla číst svou poštu ani vidět vlastní matku či přátele. Jen ve vzácných případech mohla opustit dům, a to v doprovodu služebnictva, které hlásilo podrobnosti o každém jejím kroku. Brzy následovalo bití. Pěstí, kopanci a údery svícnem nebo rukojetí meče. Pokusil se také získat kontrolu nad jejím majetkem, zde ale neuspěl. Závazný právní dokument zaručoval, že vše zdědí její děti. To ho ale ještě více rozzuřilo. V záplavě ran pěstí podepsala nový dokument, jenž ten původní rušil.
Záchrana v podobě služebné
Jakmile zjistil Maryin bývalý švagr, že Stoney nyní ovládá veškeré její finance i majetek, raději vzal z domu všechny její děti, aby i ony nepadly úplně pod jeho zhoubný vliv. Mary tak zůstala s tímto násilníkem úplně sama. Začala tak dokonce věřit, že si bití zaslouží. Naštěstí ji jednoho dne z tohoto pekla vysvobodila nově najatá služebná Mary Morgan. Pohádala se s jinou služebnou, čímž odvrátila na chvíli pozornost hlídačů. Díky tomu mohla Mary vyklouznout nepozorovaně ven a prchnout.
V novém úkrytu vydržela jen několik měsíců, než její manžel zjistil, kde je, a poslal pro ni své muže. Naštěstí byla při pokusu o únos zachráněna. Stoney za to vyfasoval tři roky za mřížemi. Tam také, po mnoha naschválech, přistoupil na rozvod. Mary se rovněž podařilo zrušit smlouvu, jež mu dávala plnou moc. Svůj život dožila na vesnici, kde ji mnozí považovali za výstředního outsidera. Zemřela v roce 1800. Pohřbili ji vedle její jediné přítelkyně - služebné Mary Morgan.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mary Eleanor Bowes
Allthatsinteresting.com: Why Andrew Robinson Stoney May Have Been England's Worst Husband Ever