Let's go girls! Program Women in Tech (WIT) ocenil začátkem prosince čtveřici českých podnikatelek, které se nebály ve svém startupu využít doménu spojenou povětšinou s muži, tedy moderní technologie. Vítězné projekty cílily nejen na usnadnění návratu čerstvých maminek do práce, ale třeba také na zachování biodiverzity. Na slavnostním předávání ocenění samozřejmě nemohl chybět magazín Lifee.cz.
Ocenění se v sídle Hospodářské komory České republiky dočkaly hned čtyři dámy - Andrea Bohačíková s platformou M.arter, která pomáhá maminkám po rodičovské s návratem do pracovního procesu, Sandra Lacinová, jejíž projekt Via Connecta se zaměřuje na podporu dětí s poruchami učení a autismem, a také podnikatelka Klára Hrdá, která prostřednictvím vzdělávacího programu Semínkovna pomáhá zachovat biodiverzitu krajiny.
Poslední oceněnou byla Julie Šislerová a její komunita Holky v Metaverse, která dodává odvahu ženám a dívkám proniknout do světa virtuální reality a technologií, jako jsou VR&AR, blockchain, NFTs, kryptoměny nebo AI.
Andrea Bohačíková a její pomoc maminkám po rodičovské
Andrea Bohačíková se zdravě naštvala poté, co se její kamarádce narodil syn, začala se věnovat problematice zaměstnávání rodičů a založila společensky prospěšnou organizaci M.arter. "Jejím cílem je sladit rodinný život s kariérou dle potřeb rodičů i zaměstnavatelů, aby rodičovská byla potenciálem, a ne brzdou,“ tvrdí odhodlaně Andrea. V současné době je totiž u nás pouze necelých 6 % částečných úvazků, což je zhruba čtyřikrát méně než v okolních vyspělých zemích.
Její organizace se věnuje nejen vzdělávání a rozvoji maminek na rodičovské, ale také jim pomáhá najít práci. Dále se zabývá edukací firem a v neposlední řadě se snaží prostřednictvím kulatých stolů s politiky o změnu legislativy, která by usnadnila zaměstnávání maminek.
Klára Hrdá se snaží o zachování biodiverzity
To Klára Hrdá se ve svém podnikání zabývá jinou otázkou, a to zachováním biodiverzity, tedy rozmanitosti rostlin a živočichů v určité lokalitě. Program její iniciativy Semínkovna je překvapivě jednoduchý, ale účinný. "V síti Semínkoven, tedy jakýchsi semínkových knihoven, si lidé mohou vypůjčit semínka lokálních odrůd, vypěstovat si z nich rostliny, pak semínka sklidit a vrátit je zpět do knihovny," poukázala Klára s tím, že takto se v dané lokalitě uchovají dobře adaptované rostliny, jež pak vyžadují méně péče, hnojení nebo zalévání, přičemž si zachovávají bohatou úrodu.
Myšlenka na založení české Semínkovny napadla mámu dvou dětí během rodičovské dovolené ve Francii, kde už podobná iniciativa existovala. "Řekla jsem si, že musím pro zachování biodiverzity u nás něco udělat, byť by to byla drobnost," prozradila Klára Hrdá. Aktuálně existuje 150 semínkových knihoven ve čtyřech evropských zemích.
Sandra Lacinová a podpora dětí s autismem
Sandra Lacinová založila před rokem v Mladé Boleslavi komunitní centrum Via Connecta pro pomoc osobám s poruchou autistického spektra. Přijít sem může kdokoliv, kdo má u svého dítěte třeba jen malinkaté podezření na PAS. V centru jim pak pomohou se vším od diagnostiky, přes kontakt na odborníky až po plán individuální péče.
V současné době navíc připravuje virtuální aplikaci, jež pomůže laikům pochopit svět tak, jak ho vnímají autisté. V brýlích pro virtuální realitu člověk uvidí, jak autista vnímá příchod do třídy nebo do práce, co ho ruší a co potřebuje proto, aby mohl fungovat standardně. "Rádi bychom tento program dostali optimálně už do školek a základních škol k pedagogům a asistentům, kteří nevědí, jak s takovými dětmi pracovat, a aby pak autistické děti nedostaly nálepku, že jsou rozmazlené," ozřejmila Sandra.
Julie Šislerová láká ženy do virtuálního světa
Ještě více se virtuálnímu světu věnuje poslední oceněná podnikatelka Julie Šislerová. Pohybuje se v něm od roku 2016 a chtěla by do něj přilákat více žen a dívek, protože si myslí, že na to zkrátka mají, i když okolí se jim často snaží namluvit něco jiného. Založila za tímto účelem komunitu Holky v Metaverse, která má aktuálně 300 členek.
Virtuální realita stále častěji nachází uplatnění v marketingu nebo vzdělávání. Díky 3D prožitku si totiž daleko lépe zapamatujete informace. "Virtuální realita má spoustu výhod. Třeba můžete vytvořit nějakou simulaci, a tu donekonečna opakovat," popisuje Julie. "Když se podíváme na vzdělávání, tak si vezměte pokusy, které jsme dělali v chemii nebo fyzice. Zrovna tak ve strojírenství. Když se učíte na lakýrníka, spotřebujete hrozně moc materiálu, než se to naučíte, takže teď se školí tak, že se to člověk naučí ve virtuální realitě, a pak stačí menší množství hodin na to se učit lakovat v reálném světě," dodává.
Program Women in Tech podporuje české podnikatelky
Program Women in Tech pořádá už třetím rokem Hospodářská komora České republiky prostřednictvím svého Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace ve spolupráci s firmou Huawei. Přihlásit se do něj mohou ženy, které plánují podnikat nebo již mají podnikání rozjeté. Podmínkou ovšem je, aby jeho součástí byla práce s technologiemi a také vazba k jednomu z následujících témat - zdraví, vzdělání, rozvoj, životní prostředí a mobilita. "Vybíráme podle těchto kritérií konkrétní projekty a snažíme se je posunout na vyšší úroveň. Oceněným podnikatelkám pak poskytujeme personalizovanou podporu," ozřejmila ambasadorka a koordinátorka programu WIT Linda Štucbartová.
Všechny čtyři vítězky tak už mají za sebou atraktivní celoroční program a individuální podporu svých podnikatelských projektů. A jejich podpora ze strany WIT bude pokračovat i v dalších letech. "Odvedly jsme společně za ten rok obrovský kus práce. Holky měly možnost využít služeb osobního mentora šitého přímo na míru jejich projektu. Celý rok se na něj mohly obracet s prosbami, pochybnostmi nebo otázkami," nastínila patronka WIT, podnikatelka Jaroslava Šnejdarová, která získal toto ocenění v loňském roce. "Dále absolvovaly kurzy, jak být dobrým řečníkem, lídrem, jak pracovat s AI, Canva systémem, ale mohly si i stoupnout před investory a v angličtině prezentovat svůj projekt na inspirativních snídaních."
Program Women in Tech letoškem nekončí. Už na jaře příštího roku se do čtvrtého ročníku mohou hlásit se svými podnikatelskými projekty další odvážné ženy.