Měl to být jen další obyčejný let Malajských aerolinek číslo 370. Měl namířeno z Kuala Lumpur do čínského Pekingu. Během letu však zmizel z radaru. Jaké byly okolnosti této stále nevyřešené kauzy z 8. března 2014?
Posádka Boeingu se naposledy ozvala asi 38 minut po startu, a to nad Jihočínským mořem. O několik minut později letadlo zmizelo z dosahu radaru řízení letového provozu. Sledovat ho ale mohla ještě malajská armáda. Na jejich zařízení bylo vidět, že se letoun odchýlil na západ od své plánované letové dráhy. Dosah druhého radaru opustil ve vzdálenosti 370 kilometrů, severozápadně od ostrova Penang.
Nejdražší pátrání v historii letectví
Vzhledem k tomu, že tehdy pravděpodobně zemřelo všech 227 cestujících a 12 členů posádky, řadí se toto neštěstí mezi nejsmrtelnější havárie Boeingu 777. Pátrání po zmizelém letounu stálo obrovské finanční prostředky, které nemohla společnost pokrýt.
Ale zpět k pátrání. Jeho způsob byl mnohými lidmi kritizován, zejména rodinami cestujících, kteří byli většinou čínského původu. Nejvíce jim vadilo, že nejsou k dispozici žádné relevantní informace. Jediným "úspěchem" bylo nalezení několika trosek z letounu v západní části Indického oceánu, a to v letech 2015 a 2016. Bylo potvrzeno, že pocházejí z letu 370.
Spekulace a konspirační teorie
Vražda nebo sebevražda - Malajská policie prohledala domy pilotů a zabavila finanční dokumenty a záznamy všech dvanácti členů posádky. Nenašly se však žádné důkazy, kvůli kterým by měl některý z nich důvod zmařit let (dluhy, vyplacení pojistky a podobně).
Přesto byl hlavním podezřelým kapitán Zaharie. Nejpravděpodobnějším vysvětlením bylo to, že někdo musel v kokpitu přeprogramovat autopilota letadla tak, aby letěl na jih přes Indický oceán. Pokud by tedy byl příčinou zmizení letadla lidský zásah, provedl by ho s největší pravděpodobností právě kapitán. Později se totiž na veřejnosti objevil důvěrný dokument, v němž bylo uvedeno, že kapitán měsíc před osudným letem podnikl simulovanou cestu právě do vzdáleného Indického oceánu. Opravdu mohlo jít o plánovanou masovou vraždu či sebevraždu? Byl tento muž v nějakém kultu?
Cestující - Důkladnou kontrolou prošli i všichni cestující. Bylo tak zjištěno, že na palubu letadla nastoupili dva muži s odcizenými pasy. Ač byli oba z Íránu, teorie teroristického útoku byla smetena ze stolu.
Náklad - V nákladním prostoru byly mimo jiné uloženy lithium-iontové baterie, které se mohou při přehřátí vznítit a způsobit intenzivní požár, k čemuž došlo u jiných letů, pak se velmi zpřísnily předpisy.
Letecká katastrofa letu 370 láká filmové tvůrce
Zmizení letu Malaysia Airlines 370 (zkráceně MH370) je bezesporu jednou z největších záhad v moderní historii letectví. V televizi tak vzniklo na toto téma hned několik dokumentů. Mezi nejnovější patří ten s názvem MH370: The Plane That Disappeared streamovací platformy Netflix. Dostalo se mu však nepříliš lichotivých recenzí. Prý se zabývá pouze konspiračními teoriemi. Údajně tvůrci jen vypráví příběh, který ještě zdaleka neskončil, bez jediného nového poznatku. Nezbývá tak doufat, že vyjde brzy mnohem sofistikovanější dokument a že se pravdu o zmizelém letadle možná někdy dozvíme.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Malaysia Airlines Flight 370
Britannica.com: Malaysia Airlines flight 370 disappearance