První transatlantický let Boeingu 707: Rodina Hopkinsonova vyhrála soutěž s cereáliemi a letěla letadlem z New Yorku do Paříže

Boening 707
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Před pětašedesáti lety se Boeing 707 poprvé vydal přes Atlantik. Ač se nejednalo o první komerční spoj, je tento let považován za počátek proudového věku. Největší slávu letadlo zažilo v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy dominovalo na poli domácí i transkontinentální dopravy.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 10. 2023 11:00

Boeing 707 započal svou cestu na letišti v New Yorku, odtud putoval přes Atlantik do Paříže. Jeho maximální ryhlost byla 1000 km/h a výška 9 500 metrů.

Vzácný host

Na palubě letounu byl přítomen, spolu se 111 cestujícími, i prezident dopravní společnosti Pan Am, Juan Trippe. Trasa z New Yorku do Francie byla samozřejmě vybrána symbolicky, a to s odkazem na transatlantický let Charlese Lindbergha, který uskutečnil v roce 1927. Je ale dobré dodat, že se v počátcích jednalo o zkušební lety.

A jaké měl Boening 707 rozměry? Na délku měřil 44,2 metru, s rozpětím křídel 39,9 metru. Šířka trupu dosahovala téměř čtyř metrů. Let z USA do Francie trval osm hodin a jednačtyřicet minut, a to včetně mezipřistání v Gander v Newfounlandu, kde bylo nutné doplnit palivo.

Let prvním Boeingem 707: Zážitek na celý život

Na palubu Boeingu 707 tehdy nastoupila i pětičlenná rodina Hopkinsových. Jejich matka vyhrála rodinný výlet do Paříže díky tomu, že se zúčastnila soutěže pořádané firmou vyrábějící cereálie. Splnil se jí tím životní sen. Vždy se chtěla podívat do Evropy, jenomže to nebylo tak docela možné, neboť se provdala za farmáře, který by na takový výlet šetřil asi hodně dlouho.

Když spolu s ostatními nastupovali do letadla, kráčeli po červeném koberci jako celebrity. K tomu jim vyhrávala armádní kapela. Sice ten večer pršelo, nikdo si ale nenechal počasím zkazit tuto slavnostní chvíli. Na ocasu letadla byl namalován obrovský modrý glóbus slibující pasažérům cestování po celém světě.

Revoluční a zároveň zastaralý

Jelikož byli cestující na palubu letadla uvedeni s velkou slávou, bylo by divné, kdyby je tam nečekal přepych. Během letu byla rozlévána vína v luxusních sklenicích, pokrmy zase podávány na porcelánu.

Boeing 707 způsobil v komerční dopravě takovou revoluci, že se nakonec díky tomu stal zastaralým. S navyšujícím se počtem cestujících byla potřeba větší letadla. Navíc se časem začaly vyrábět modely s větší letovou rychlostí a palivovou kapacitou. Poslední let Boeingu 707 se tak odehrál v roce 2013.

Zdroje informací:
Smithsonianmag.com: The Flight That Changed Everything
Wikipedia.org: Boening 707
Britannica.com: Boening 707

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články