Zpěvák Dalibor Janda ukázal svou neobyčejnou zahradu: Cheopsovu pyramidu vlastnoručně postavil z 1800 kostek

Dalibor Janda naší redatorce představil svoji okrasnou zahraduSocha Císaře Ferdinanda I.Malá Cheopsova pyramida, kterou dalibor Janda postavilKarel IV., netřeba ho představovat+ 29 fotek+ 30 fotek

Zpěvák Dalibor Janda (71) uvítal magazín Lifee.cz na své nevšední zahradě, která je rozdělena na tři části: Jedna je určena k pěstování plodin, druhá část je okrasná. Nechybí na ní jezírko s vodníkem a specialita Hurikána: Sochy panovníků ve skutečné velikosti. Třetí částí zahrady je loučka se vzrostlými stromy, najdete na ní i ten, který na zahradách obvykle nebývá.

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 07. 08. 2024 06:00

O tom, jak se o zahradu stará, co všechno na ní vybudoval a jaký k ní má vztah, povyprávěl Dalibor Janda Lifee.cz, po celou dobu povídání ležérně opřený o Karla IV. A na vysvětlenou dodal: „Ovšem musím zdůraznit, že nejsem žádný zahradník, mě to jenom baví.“ To prý říká pokaždé, když někdo obdivuje jeho dílo.

Malá Cheopsova pyramida s tajemstvím

Jsme na okrasné zahradě Dalibora Jandy, který o sobě prohlásil, že kutil. Bazének a jezírko jsi tedy vybudoval sám?
Všechno je moje práce. Vždycky mi ale nějaký kamarád pomůže. Jezírko je tady už deset let, možná patnáct, to jsem byl ještě mladší, tak to bylo snazší… Pyramidu jsem taky stavěl sám, jen s malou pomocí kamaráda; mě to moc baví – písničky, které jsem napsal, bych nenapsal, kdybych nežil s přírodou.

Vrátím se k pyramidě. Víš, že v pyramidách jsou chodby a komnaty, taky jsi je v té své vybudoval?
To se nesmí říkat, co tam mám, je to tajemství. Je to kopie Cheopsovy pyramidy a musím přiznat, že jsem tu skutečnou naživo neviděl. Ale snažil jsem se, aby moje pyramida byla v měřítku 1:100.

To je neuvěřitelné! Jak dlouho ti trvalo ji postavit?
Dlouho a bylo to náročné, chvilku trvalo, než jsme přišli na to, jak ty kostky poskládat, aby to fungovalo a by to vyšlo. Když to skládáš s odstupy 5 centimetrů, tak přemýšlíš, jak docílit přesně takové výšky, jakou chceš. Z hlavy nevím, kolik kostek bylo na její stavbu třeba, mám to napsané.

Květinový ráj a žabí tůňka

Tvoje zahrada je plná krásných květin, říkal jsi, že je každý den zalíváš! Už ráno?
Ráno úplně ne, tak po desáté hodině dopoledne. Ty mi řekneš: „Ale to se nemá, protože už svítí sluníčko," a to je hloupost, jen nesmíš lít vodu na listy. Zalévám jen ke kořenům, chladná voda udělá rostlinkám dobře. Se sluncem samozřejmě zacházím opatrně, jen blázen by zalíval, když je zahrada rozpálená.

Jak dlouho tak velikou zahradu zalíváš? Mně stačí moje malá zahrádka a za půl hodiny toho mám tak akorát…
Mám nataženou hadici na každou část zahrady. A zalévám tak hodinu. Když máš dobré podmisky, do kterých se vejdou tři litry vody, tak nemusíš moc zalévat. A pak tady mám tůňku, ve které jsou bahenní rostlinky a tam stačí, když naprší. Na jaře z ní kvetou i kosatce a blatouchy. Původně to bylo jezírko, ale dvě jsem tu nechtěl, takže je to nakonec takové bahniště…

Máš tady také zvířátka? Třeba žáby v tůňce?
Žáby tady jsou, myslím, že je tam právě jeden skokan. Ale jsem spíš na ryby, doma mám akvárium a venku v jezírku jsou jeseteři. Jeseteři mě baví, protože jsou to ryby, které dokážou žrát z ruky! Ale teď je velké horko, tak je neuvidíš, jsou schovaní u dna.

Dárky nikdy nevyhazuji, ani od fanoušků!

Co ty tvoje sochy? Tady Karel IV., kousek dál je schovaný Císař Ferdinand…
To souvisí s tím, že mě baví historie a tím pádem i numismatika. A tak jsem začal sbírat postavy císařů pánů, panovníků, sochy, busty a tak dále… Když chci třeba sochu Karla IV., tak je to docela složitá věc. Člověk se musí zajímat o to, kdo se tím zabývá a najít sochaře, který takové sochy dělá.

Pak jsem si ještě všimla, že vzadu za domem je utajená zahrada, na které stojí obrovská borovice. Ta musí být hodně stará…
Když jsme se sem nastěhovali, v osmdesátém osmém roce, tak byla víc než poloviční. Vyrostla. A vzadu je kaštan, a ještě dál ořešák, který je metr od plotu se sousedem. Já ořechy nesklízím, jsou malé, a navíc na ně moc nejsem. A kromě toho máme známou paní, která nám vždycky přinese pytel ořechů. Lískové oříšky jsou pro ptáčky a veverky, které je pokaždé hbitě sklidí. Moc bych tady chtěl veverky mít, ale bohužel vždycky odtud zase odejdou.

A na závěr bych se ráda zeptala: Co je tahle miska?
Nevím, přinesl mi ji kamarád Pepa z nějaké burzy. Občas mi sem chodí pomáhat a vždycky mi něco přinese, takže tady mám spoustu různých, někdy i zvláštních věcí. Dárky ale nikdy nevyhazuji, ani ty od fanoušků.

Na květinovou zahradu, která je vyzdobena mnoha sochami malými i velkými, u jezírka sedí vodník a na lavičce dobrý voják Švejk, se můžete podívat v galerii. Brzy se na Lifee.cz můžete těšit na povídání nejen o numismatice a zlatých deskách a nakonec Lifee.cz Dalibor Janda i zazpíval.

Související články

Další články