
Chrápání bývá jeden z nejčastějších „zvuků,“ definujících spánek. Některé bývá téměř neslyšitelné, jiné hlasitější, ale většinu lze za určitých okolností ignorovat. Případ manžela téměř šedesátileté Aleny je však na pováženou. Chrápe totiž způsobem, že je ho slyšet až na ulici…
Manžela Vladimíra mám ráda a nikdy bych naší svatby nelitovala. Neměnila bych dokonce ani tehdy, když by šlo vrátit čas. S Vláďou jsme toho zvládli hodně, byli si oporou v dobrém i ve zlém. Přesně tak, jak praví všechny ty svatební formulky, jejichž vyznění, stává se v některých filmech klišé. Zde problém není. Přesto i naše soužití ničí posledních několik let cosi neuvěřitelného. A ne, nejde o nevěru ani o potíže s penězi, nýbrž o něco zcela kuriózního. O chrápání. Doprovodný zvuk noci, který systematicky ničí nejen uši mé, ale mám pocit, že dokonce už i uši sousedů…
I jeho babička šíleně chrápala
Vše přitom začalo zcela nevině. Pamatuji, že ještě jako dvacetiletí jsme si s Vláďou dělali srandičky z jeho staré chrápající babičky, která vždy, když usnula, vyluzovala snad ještě horší zvuky, než naplno puštěná cirkulárka. A to šlo přitom o ženu, která kdysi patřila nejen vzhledem, ale i postavením, k lepší společenské vrstvě. Jenže, jak došlo na spánek, chrápala jako starej námořník!
Jak přesně to měla s vyluzováním podivných zvuků nastavené v mládí nevím, zato ve stáří bylo jasno. Manžel dokonce leckdy připomínal humorné historky, jak se jako děti snažily své „hlučné babičce“ tajně zavazovat šátkem hlavu nebo jí podkládat knihami záda tak, aby se nemohla při spaní otočit a nechrápala. Marně. Jednou jí prý v nouzi dokonce strčily nevábně vonící ponožku pod nos. Chtěly, aby se vzbudila a svůj „čin“ si uvědomila. Jenže výsledek nulový. Omluvila se, a když pak znovu „zabrala,“ mohla si to v hlučnosti klidně rozdávat i se třemi chrápajícími chlapy naráz…
Zařezává jako starej dědek
Přiznávám, že historkám o „hlučné babičce“ jsem se vždy smála a jen kroutila hlavou, jaké muž býval kvítko. Vždyť chudák babička! Za to, že měla cosi s hrtanem a chrápala, nemohla a půl domácnosti rozhodně nerušila schválně. Jenže… Staré české přísloví praví, že jak se „do lesa volá, tak se z něho ozývá.“ A genetika po letech škodolibě zapracovala. Můj, až donedávna nikdy nechrápající manžel, začal z ničeho nic zařezávat jako starej dědek.
Zpočátku jsme situaci řešili neustálým probouzením a otáčením Vládi na bok, jenže takové zásahy předpokládaly i mou, takřka celovečerní bdělost. „Nějak se to přežije,“ uklidňovala jsem se a dokonce mu hrozila už i onou „smradlavou ponožkou,“ jenže místo zlepšení nastávalo akorát tak zhoršení.
Musím kvůli tomu pracovat po nocích
Vláďa začal v určitém čase „řezat dříví“ způsobem, že nešlo spát vůbec. A to nejen vedle něj v ložnici, ale i kdekoliv jinde v bytě. Jeho chrápání zvukově trumfovalo, troufám si říci i legendární babičku. „Jenže, co dál?“ Otázka, která mě, totálně nevyspalého člověka, v práci padajícího doslova na obličej, dnes a denně tížila. Vláďovy „zvukařské aranže“ totálně rozvrátily domácnost.
Spát s ním pod jednou střechou doopravdy nejde, a nedovede mu pomoci ani lékař, který konstatoval, že v jeho případě by ani operace nijak nepomohla. Musela jsem si nakonec změnit běžnou práci na činnost z domova a dělat po nocích. Ještě štěstí, že něco takového v mém oboru vůbec šlo.
Zatímco tedy on spí, až se otřásá celý barák, já pracuji a mám „den“. Ve dne, kdy je vzhůru on, spím já a občas se i potkáme. Nejčastěji v podvečer u společné večeře či snad mého oběda? Vím, že v manželstvích existují daleko větší problémy a leckdo by možná chrápajícího manžílka i rád přijal, ovšem… Čeho je moc, toho je příliš. Zvlášť, když se ještě nedávno jeden soused zeptal, jestli náhodou také neslyším po nocích ono divné chrápání, a že by ho zajímalo, odkud to jde. Byla mi hanba přiznat, že od nás.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.