Dorota (35): Můj bratr je geniální šachista, ale do života nepoužitelný. Když jsem ale zjistila, čím se živí, byla jsem v šoku

sourozenecké vztahy
Zdroj: Freepik

Někdy máme tendenci své blízké podceňovat, zvlášť když jsme přesvědčeni, že je dokonale známe. Dorota vždycky vnímala bratrovu genialitu jako naprosto nevyužitou až do chvíle, kdy ji překvapil.

Jana Szkrobiszová
Jana Szkrobiszová 19. 03. 2025 13:00

Vedle svého bratra jsem si vždycky připadala jiná. David měl odpověď na všechno, byl sečtělý a neuvěřitelně chytrý. Jenže když i ve třiceti stále bydlel u mámy, začínala jsem mít pocit, že si ho žádná nevezme a nakonec mi zůstane na krku i se svou genialitou.

Záviděla jsem mu jeho skvělý prospěch

David byl o dva roky starší než já, pohledný, ale jeho chytrost mu paradoxně ubírala na charismatu. Přesto, kdykoli přinesl vysvědčení, naši mu nadšeně tleskali. Vyhrával jednu olympiádu za druhou a jeho vášní se staly šachy, ve kterých exceloval.

Já vedle něj nosila jen průměrné výsledky a u rodičů jsem dlouho těžila ze své roztomilosti. Fungovalo to až do puberty, než táta začal být přísnější a čím dál častěji mi dával Davida za vzor.

Brácha vyhrával šachy, já chtěla vydělávat

Táta sdílel s Davidem stejnou vášeň pro šachy a tak spolu jezdili na turnaje, které David s přehledem vyhrával. Měli si o čem povídat a já na ně občas žárlila. Mamka, lékárnice, se mě naopak snažila naučit alespoň základní dovednosti budoucí manželky, ale já chtěla něco víc, chtěla jsem cestovat.

Vždycky jsem říkala: „Já budu tlumočnice, je to lepší než hrát šachy a nevydělat si ani na slanou vodu.“ A tak jsem si šla za svým snem. Vystudovala jsem, naučila se plynně pět jazyků a celkem dobře se tím živila. David mezitím vystudoval jadernou fyziku a věnoval se výzkumu za pár drobných.

Přišel s nápadem, který mi připadal bláznivý

V klíčovém momentu svého života, kdy jsem se rozhodovala, zda se vdát a mít děti, tedy usadit se, za mnou přišel bratr s nečekaným návrhem. „Nechtěla bys otevřít jazykovou školu?“ zeptal se. Podívala jsem se na něj a chvíli přemýšlela, jestli si ze mě nedělá legraci. „Kde bych na to proboha vzala?“ David bez zaváhání odpověděl „Půjčím ti. Nebo ještě lépe otevřeme ji spolu.“

Nechtěla jsem ho urazit, ale musela jsem být upřímná. „Daví nezlob se, ale podnikání není výzkum. Co ty o tom víš?“ David vzal moje ruce do svých. „Ségra víc, než si myslíš. Chceš děti, chceš se usadit a mít jistotu. A já ti ji nabízím.“ Netušila jsem, co má za lubem. „Vždyť pořád bydlíš u mámy. Co ty o tomhle světě víš?

Nakonec jsme se pustili do podnikání spolu

Bratr neváhal ani minutu, posadil mě do auta a vzal na krátkou projížďku. Zastavil před jedním vyhlášeným nočním podnikem. „No super, co tady děláme?“ zeptala jsem se zvědavě. „Je můj,“ odpověděl David s naprostým klidem. „Cože?“ vykulila jsem oči.

David se zasmál. „Ano, je. U mámy bydlím jen proto, abych na sebe nestrhával pozornost.“ Pak mě ještě vzal k jedné benzínce a s tím samým klidem prohlásil, že je taky jeho. Byla jsem naprosto ohromená tím, co jsem se to odpoledne dozvěděla. Do půl roku jsme spolu otevřeli jazykovou školu, která se brzy stala velice úspěšnou.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Související články

Další články