Hromnice už klepou na dveře. Tento svátek je významný v lidové kultuře i křesťanství. Jak se slaví a jaké tradice bychom měli dodržovat? A znáte alespoň jednu pranostiku, jenž se pojí k Hromnicím?
V křesťanství odpovídá Hromnicím, tedy 2. únoru, svátek Uvedení Páně do chrámu. V lidové kultuře se zase staly oslavou nadcházejícího jara. Podobnost s Hromnicemi bychom našli i u Keltů, kteří zase prodlužující se dny vítali takzvaným Imbolcem.
Keltský předvoj Hromnic
Keltský (gaelský) svátek Imbolc bychom mohli s klidem označit za jakýsi předvoj českých Hromnic. Slaví se první únorový den a je spojený se svatou Brigitou. Chápe se jako počátek jara a je plný různých zvyků. Patří mezi ně i pozorování přírody, zejména kvetení rostlin, a začátek aktivit zvířat. Pokud své úkryty již opustili hadi a ježci, znamenalo to, že zima je minulostí.
Na ostrově Man, jenž leží v Irském moři, se v tento den měla zjevovat Caillagh ny Groamagh (Chmurná stařena) sbírající dřevo na otop. Pokud se jí ho podařilo najít dost, zima pokračovala dále, pokud ne, nastalo jaro. Nesmíme však zapomenout ani na svatou Brigitu. Ta měla navštěvovat domácnosti a žehnat lidem i dobytku. Kromě toho se prováděl taktéž rituál první orby, uklízely se domy i kovárny a zapalovaly se ohně a svíce proti zlým silám.
Hromnice vítají jaro
I naše Hromnice se pojí s vítáním jara. Byl to také čas, kdy se odstrojoval vánoční stromeček a sklízel betlém. Snad nejznámějším symbolem tohoto svátku jsou svíčky zvané hromničky. Lidé je dávali rozsvícené za okna, aby se ochránili před hromy a blesky. Právě bouřka byla kdysi považována za předzvěst přicházejícího zla. Někdy se také jejím plamenem vypalovalo na strop znamení kříže.
Na Chrudimsku si hromničku nechávali posvětit hospodáři. S tou pak obešli své úly, aby měli v daném roce dostatek medu. Pro hospodyňky platilo, že nesmí na Hromnice šít. Špička jehly totiž mohla přitáhnout blesk. Na Chodsku se zase nesmělo tančit. Kdo to porušil, nešel po smrti do nebe. Také bylo zakázáno klít a hovořit hlouposti.
Pranostiky na Hromnice
Hromnice byly pro naše předky vskutku důležité. Dokládá to celá řada pranostik. Podívejme se na ty nejznámější:
- Na Hromnice o hodinu více.
- Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
- Na Hromnice zimy polovice.
- Na Hromnice jasná noc – bude mrazů ještě moc.
- Zelené Hromnice - bílé Velikonoce.
- Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
- Na Hromnice má sedlák raději vlka v chlévě i ženu na márách než slunce.
- Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Imbolc, Hromnice (svátek)
Plzeňoviny.cz: Na Hromnice o hodinu více. 2. únor je prvním krokem k jaru i dnem, kdy se nesmělo šít a tančit
Teplický. Deník.cz: Pranostika: “Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout!”
Living.iprima.cz: Na Hromnice bývá teplo, zima ale ještě nekončí. Pranostiky předpoví, jaké bude jaro