Záhada modrých zubů: Proč kostra středověké jeptišky potrápila odborníky?

Záhada modrých zubů: Proč kostra středověké jeptišky potrápila odborníky?
Zdroj: Wikimedia Commons/Julio Romero de Torres, Public domain

Spousta lidí neshledává na jeptiškách nic zajímavého. Při vstupu do kláštera složily slib cudnosti, poslušnosti a chudoby. Jenomže není vše takové, jak se může na první pohled zdát. Historie zná jeptišky, co mňoukaly jako kočky, ale ve středověku existoval také řeholnice s modrými zuby.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 11. 2021 11:00

Jeptišky se neomezovaly, a neomezují, pouze na modlení a péči o ty méně šťastné a úspěšné. Mezi jejich další povinnosti patří starost o klášter, vzdělávání a poskytování lékařské péče. Nedávný výzkum však ukázal, že mnohé z nich pracovaly i jako spisovatelky a umělkyně zabývající se knihami a rukopisy. A s tím také souvisí záhada modrých zubů.

Tisíc let stará kostra jeptišky

Před několika dekádami byla na hřbitově poblíž německého Dalheimu objevena téměř tisíc let stará kostra jeptišky. Nikdo tehdy netušil, o jak vzácný nález jde, a hlavně, jak změní pohled na řeholnice žijící ve středověku.

Vše začalo výzkumem tehdejšího stravování žen. Christina Warinner se i s kolegyní Anitou Radini rozhodla pro tyto účely prozkoumat chrup z nalezených ostatků jeptišky. Zajímal je zejména zubní kámen. Jenomže na ně čekalo obrovské překvapení, které ještě mnoho let poté zaměstnávalo vědce z mnoha oborů.

Modré zuby jepšitek

Jak se mohla modrá barva dostat na zuby jeptišky? Při podrobném zkoumání se zjistilo, že je zapuštěná do zubního kamene. Dále se určil její původ. Šlo o ultramarín, který se vyráběl z drahých kamenů lapis lazuli a používal se ke psaní a zdobení náboženských knih. Byl však tak finančně nákladný, že se směl aplikovat pouze na ty nejvzácnější publikace.

To ještě nevysvětlovalo, jak se ultramarín dostal na chrup. Ale i to pak věda rozlouskla. Jeptišce se zuby zbarvily kvůli olizování štětce. Byla to běžná praxe malířů, jenž pracovali na opravdu výjimečných a drahých uměleckých dílech.

Jeptišky neseděly v koutě

Původně se předpokládalo, že vzhledem k postavení žen ve středověku se výroby velmi cenných církevních knih mohli účastnit pouze mniši. Nález kostry však toto dogma vyvrací. Není samozřejmě jisté, zda pak byly zásluhy připisovány skutečné autorce, nicméně je velmi pravděpodobné, že v této umělecké činnosti hrály ženy mnohem větší roli, než se mohlo původně zdát.

Zdroje informací:

Grunge.com: The truth about the medieval nun with blue teeth 

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články