Ovoce je všude plno a ovocné knedlíky patří k české letní klasice. Na toto národní jídlo k nám jezdí cizinci z celého světa, tak by byla ostuda, kdybyste nebyli schopni připravit rodině ty nejlepší ovocné knedle, za které by se nestyděly ani naše babičky.
První zmínku o ovocných knedlících najdete už v kuchařce ze 17. století. Šlo o knedlíky švestkové a překvapivě byly připravovány smažením.
V Česku se plněné ovocné knedlíky většinou připravují z kynutého nebo tvarohového těsta. Plní se nejrůznějšími druhy ovoce jako je broskev, borůvky, meruňka, jahoda a další. Posléze se připravují varem ve vroucí vodě. Podávají se teplé posypané nastrouhaným tvarohem, cukrem a polité rozpuštěným máslem.
Z bramborového těsta se připravují tradiční švestkové knedlíky, které jsou plněné švestkami, sypané mákem s cukrem a polité máslem.
Mezi nejvěrnější ctitele švestkových knedlíků patřil básník Jan Neruda, jenž jim dokonce složil hold v jednom ze svých vtipných fejetonů.
Chystáte se vařit ovocné knedlíky? Pak dbejte na tyto rady, aby se vám vždy povedly výstavní kousky.
- Než připravíte celou várku, vždy uvařte jeden kus na zkoušku.
- Není-li uvedeno jinak, vyndavejte knedlíky z vroucí vody děrovanou naběračkou a nechte na cedníku okapat. Propichujte jen kynuté.
- Prakticky všechna těsta můžete ,ztužovat‘ moukou, strouhankou či krupicí, případně ředit máslem či mlékem.
- Ovoce může být čerstvé i mražené, důležité je, aby bylo co nejlépe osušené.
- Knedlíky se nemusí ovocem jen plnit, dá se na ně přelít i smíchané s tvarohem, smetanou, jogurtem, zakysanou smetanou či marmeládou.
- Doporučujeme jejich chuť podtrhnout také čerstvou mátou, estragonem a meduňkou.
- Knedlíky také dávejte jen do vody v plném varu a vaření mějte stále pod kontrolou - sražené byste je jistě nechtěli. A nepodceňujte ani dobu kynutí a teplotu surovin.
NA RECEPTY NA OVOCNÉ KNEDLÍKY SE PODÍVEJTE V GALERII: