Rybíz je velmi oblíbené bobulové ovoce, které najdete téměř na každé zahrádce. Pěstuje se červený, bílý nebo černý. Červený a bílý se hodí k přímému jídlu nebo zamražení na zimní ovocné koláče, ale především se z tohoto ovoce vyrábí vynikající marmeláda.
Historie
Zmínky o rybízu pocházejí ze 14. století, kdy se především ten černý pěstoval jako léčivá rostlina. Ve větším množství se začal rybíz pěstovat ale až v 16. století, kdy se ze západní Evropy rozšířil i k nám.
Vitamíny
Bobule všech rybízů obsahují vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A, vápník, železo, mangan, draslík, zinek. Černý rybíz obsahuje 3× více vitamínu C než červený a bílý, navíc má vysoký obsah rutinu, který zlepšuje stav cévních stěn, používá se tedy při ateroskleróze, křečových žilách, hemeroidech, křehkosti a lámavosti cév.
Šťáva z rybízu
Šťáva z červeného i černého rybízu snižuje horečku a celkově posiluje, proto je vhodná při nachlazení a chřipkových onemocněních, v rekonvalescenci po delší nemoci a nebo prostě jenom tak jako vitamínová posila.
Listy
Listy léčí průjem, mírně snižují krevní tlak, používají se do směsí při zánětech ledvin a močových cest nebo na křehké cévy.
Plody
Plody díky provitamínu A příznivě ovlivňují zrak, jsou užitečné při šerosleposti nebo unavených očích.
Sklízení
Bílé rybízy sklízíme od poloviny července. Mají výhodu, že nejsou napadány ptactvem a chuťově jsou sladší. Černý rybíz sklízíme zhruba od konce první dekády července do poloviny srpna. Má osobitou příchuť a velké množství zdraví prospěšných látek. Červené rybízy zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna až září. Jsou výrazné, kyselé chuti a krásně barevné.
NA RECEPTY Z RYBÍZU SE PODÍVEJTE DO GALERIE: