Lilek patří už delší dobu mezi stálice na našem jídelníčku. Je chutný sám o sobě, proto klidně nahradí maso a vegetariáni ho přímo milují. Co jste ale o lilku možná ani netušili?
Historie lilku
Původní rostliny lilku pocházejí z Barmy. V 15. století jej do španělské Andalusie přivezli Arabové a odtud se rozšířil dále do Evropy.
Lilek x-krát jinak
Pokud si budete chtít objednat lilek v zahraničí v restauraci, možná budete mít problém s překladem. Mezi několik názvů patří: brinjal (Indie), berenjena (Španělsko), eggplant (americká angličtina), patlican (Turecko) a melanzana (Itálie).
Vzhled lilku
Lilek patří do stejné rodiny jako rajčata či brambory, které řadíme mezi lilkovité. Pokud jste znali pouze fialový lilek, pak máte mezery. Existuje spousta odrůd, které mají různá zabarvení. Lilky se vyskytují i v bílé, zelené a fialové barvě s bílými proužky.
Vždy tepelně zpracovat
Lilky byste neměli konzumovat v syrovém stavu, protože můžou způsobit zažívací problémy. V Číně je konzumují sice syrové, ale to my vážně nedoporučujeme.
Obsahují nikotin
Lilky v sobě obsahují nikotin, pouze ale nepatrné množství, asi 0,01 %. V jedné cigaretě je tedy stejné množství nikotinu jako v 9 kilech lilku.
Ovoce
Lilek sice patří mezi ovoce, ale řadí se tradičně mezi zeleninu.
Jak vybírat
Vybírat byste měli jen plody s hladkou, lesklou slupkou a jasně zelenou čepičkou. Chybí-li stopka úplně, raději kus neberte – prodejci o tom, že čepička o čerstvosti plodu leccos prozradí, dobře vědí a někdy ji úmyslně odstraňují.
NA TY NEJLEPŠÍ RECEPTY Z LILKU SE PODÍVEJTE V GALERII: