Jestli něco Češi milují, pak je to tatarský biftek. Syrové namleté nebo naškrábané kvalitní čerstvé maso, které si ochucují solí, pepřem, česnekem, cibulí, paprikou a v neposlední řadě vaječným žloutkem. Jak tedy sami vidíte, konzumace této pochoutky může přinést svá rizika. Seznamte se se zásadami konzumace syrového masa, aby se vám tasemnice vyhnula obloukem.
Říká se, že historie tataráku sahá až k tatarským nájezdníkům, kteří si schovávali maso do vaků pod sedla koní. Maso se tím pěkně naklepalo a prosolilo potem koní. Stačilo ho pak už jen dokořenit a výživná dobrota byla na světě.
Pařížská specialita
Realita je však nejspíš taková, že tatarský biftek pochází z Paříže, a to až z přelomu 19. a 20. století. Jeho původní název byl americký steak a podával se ve dvou variantách. Buď s dijonskou hořčicí, cibulí, kapary a vajíčkem, nebo tatarskou omáčkou. Více se však uchytilo vajíčko, které v receptu zůstalo dodnes. Název tatarský má však ne od tatarských nájezdníků, ale podle tatarské omáčky.
Tradice s kapkou originality
Zachováním původního receptu s kapkou originality se nyní prezentují ty nejlepší restaurace světa. Není u nich tedy výjimkou tatarák v kombinaci s kapary, šalotkou a žloutkem z křepelčího vajíčka.
Česká varianta
V Česku převažuje varianta z jemně mletého hovězího zadního v kombinaci se solí, pepřem, mletou červenou paprikou, drceným kmínem, kečupem, hořčicí, cibulí, česnekem a vaječným žloutkem. Ve většině restaurací vám tyto přísady přinesou na talíři a vy si namícháte tatarák dle své chuti. Není však ani výjimkou, když vám přinesou tatarák již namíchaný. Ve světě se běžně podává s hranolky nebo salátem, u nás je však nejoblíbenější na poctivých mastných topinkách.
Čerstvost je základ
Při přípravě tataráku je nejdůležitější výběr masa. To musí být kvalitní, vyzrálé a z prověřeného chovu. Ideální je samozřejmě svíčková, která je však drahá, tudíž ji lidé často nahrazují hovězím zadním nebo roštěnou. Pokud sáhnete po špatném kusu, může vám hrozit např. tasemnice nebo jiný parazit, u vejce salmonela. Pozor si dávejte na čerstvost samozřejmě i u tataráků z ryb.
Dokonalý tatarák
Pokud se i přes naše rady bojíte přípravy domácího tataráku, svěřte se do rukou odborníků a vyrazte na něj do nějaké osvědčené restaurace. My můžeme s klidným svědomím doporučit například pivovarskou restauraci Ossegg, kde se bude konat 17.-19. ledna tatarákový víkend a vy tak můžete ochutnat několik druhů této oblíbené pochoutky a navíc v té nejlepší kvalitě. Namátkou můžeme zmínit tatarák na belgický způsob s hranolky, ze srnce na asijský způsob nebo třeba ze pstruha lososovitého. Na své si přijdou vegetariáni, kteří mohou ochutnat originální tvarůžkovou variantu nebo dokonalý houbový tatarák. Samozřejmostí je kombinace s lahodným pivem a o profesionální obsluze snad není ani třeba mluvit.