Maďarská delikatesa, kterou si Češi předělali k obrazu svému, proto segedínský guláš existuje na sto způsobů. Jen jeden je ale originál! Pojďte si tedy pochutnat na poctivé klasice, která se stala nedílnou součástí naší kuchyně.
Základ je jednoduchý – maso, zelí, smetana a paprika. Je nutné ale dodržovat určité postupy a pravidla, aby segedín chutnal tak, jak opravdu má.
Kvalitní vepřové maso
Pamatujte si, že segedín se vždy připravuje z vepřového. Pokud jste tedy někde jedli krůtí nebo hovězí variantu, šlo o variantu, která s maďarskou klasikou nemá nic společného. Zapomeňte i na libové maso, je totiž důležité, aby bylo šťavnaté, ideální je tedy vepřová plec.
Klasické kysané zelí
Kromě masa je druhou nejdůležitější surovinou zelí. Žádné sladkokyselé zelí do segedínu nepatří, patří do něj to klasické kysané. V guláši není zelí jenom pro chuť, povzbuzuje trávení a pomáhá při zácpě.
Vařte ho pomalu
Pokud chcete minutku, na segedínský guláš zapomeňte. Cibulku orestujte pěkně do zlatova, maso pořádně podlijte a čekejte, až bude pořádně měkké. I zelí potřebuje svůj čas, musí se pořádně povařit, aby bylo měkké a nabylo.
Podlévejte vývarem
Ve správném segedínu by mělo maso být podlité jedině poctivým vývarem, bude totiž mít mnohem více chuti.
Zjemněte smetanou
Jak říkaly naše babičky, čím více tuku, tím více chuti. Smetana s vyšším podílem tuku se navíc nebude v segedínu srážet a někdo zastává i názor, že se s kyselým zelím chuťově snese lépe. Správně byste měli použít smetanu zakysanou, pokud se ale bojíte, že by byl výsledek moc kyselý, propláchněte zelí před vařením studenou vodou.