Skvělé recepty od jednoho z nejlepších cukrářů současnosti Josefa Maršálka a šéfkuchaře luxusní pivovarské restaurace Lukáše Holého spolu se skvělým výběrem vín od odborníka je ideální kombinací pro čas trávený s rodinou a přáteli při společném svatomartinském hodování.
Výborné jídlo a pití jsou emoce, které propojí váš příjemný čas s těmi nejbližšími. Proto tedy neváhejte a připravte pro rodinu a přátele takové svatomartinské menu, které je nejen potěší, ale budou se po něm olizovat ještě nejméně týden.
Co patří na stůl?
Chvilka na zastavení se a rozdělání ohně v krbu v kruhu těch nejbližších. K tomu patří i něco dobrého na zub. Po vydatné domácí husičce se perfektně jako dezert hodí lehké kremrole, tradiční mini tvarohové koláčky a pro milovníky slaného třeba zelňáky. Loupáčky jako když najdete ke sváteční snídani či odpolednímu čaji. Můžete si je dát rozkrojené a otoustované nebo jen tak s máslem. A co by to bylo za hody bez sklenky pořádného vína. To Svatomartinské nemůžete při této příležitosti vynechat.
Šéfkuchař milující českou kuchyni
V kuchyni luxusní pražské pivovarské restaurace OSSEGG vládne šéfkuchař Lukáš Holý, rodák z Litomyšle, který má zkušenosti ze Špindlerova Mlýna a Karlových Varů. Lukáš je patriot a zapřisáhlý zastánce autentické české kuchyně. Proto se k němu vydejte ochutnat například dokonalý drůbeží kaldoun, pivní guláš z hovězích líček, konfitovanou kachnu nebo poctivou škvarkovou pomazánku. Servírování jak z jídelny však nečekejte, váš talíř bude tak vymazlený, že nebude věřit vlastním očím ani ten nejzarputilejší pražský hipster.
Cukrář celebrit s velkým srdcem
Recepty na dezerty a zákusky vám zase poskytl ten nejpovolanější z tohoto oboru. Josef Maršálek, který před nedávnem vydal autobiografii Péct, milovat a žít, doplněnou o své skvělé recepty, pekl pro takové celebrity, jako je třeba Lady Gaga nebo anglická královna. Nyní si jeho jeho výrobkách můžete pochutnat v Portuši v Rychnově, Chlebu se solí v Českých Budějovicích, Café Dvořák a syn v Teplicich a také v kavárně Na Kolíbce v Pelhřimově.
Svatomartinské menu
Rozhodli jsme se tedy spojit tyto dva kulinární mágy a dle jejich receptů pro vás připravit luxusní svatomartinské menu, ke kterému vám vždy doporučíme i vhodné víno.
Loupáčky s mákem
Suroviny:
500 g hladká mouka
250 g mléko
85 g cukr krupice
15 g vanilkový cukr
1 žloutek
75 g měkké máslo
25 g droždí
vajíčko na potření
mák, hrubý cukr
Postup:
V mléce rozmícháme droždí a asi 100 g mouky, přikryté necháme 1 hodinu kynout v pokojové teplotě. Po vykynutí přidáme zbylé ingredience a vypracujeme hladké, nelepivé těsto. Zakryjeme a na teplém místě necháme vykynout. Rozdělíme na dílky po 50 g, uválíme do kuličky a ty posléze do pramene, který vytvarujeme do loupáčku. Necháme na plechu s pečicím papírem vykynout. Předehřejeme troubu na 180 °C. Loupáčky potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mákem a hrubým cukrem. Pečeme prudce a krátce asi 7-8 minut. Nejlepší jsou ještě vlažné, samozřejmě s pravým máslem a domácím jahodovým džemem.
TIP na víno: Agni rosé 2018, Mladé víno, Vinselekt Michlovský, 113 Kč
Kremrole ze šlehačkového těsta
Suroviny:
250 g máslo
250 g šlehačka
450 g špaldová hladká mouka
1/2 lžičky soli
Sníh:
4 bílky
250 g cukr krupice
1 lžíce citronové šťávy
Na dokončení:
1 vejce
50 g cukr moučka
Postup:
Z másla, mouky a soli uděláme drobenku, do které přidáme vychlazenou smetanu a rychle zpracujeme v těsto. Necháme v chladničce asi 1 hodinu odpočinout. Poté vyválíme na pomoučněném válu na sílu asi 3 mm, nakrájíme rádýlkem či nožem na stejně silné proužky, potřeme vajíčkem a jednotlivé pruhy natáčíme na plechová tvořítka na trubičky. Pečeme v rozehřáté troubě při 180 °C asi 25 až 30 minut. Ještě vlažné sejmeme z tvořítek a necháme dobře vychladnout. Ve vodní lázni či mikrovlnce nahřejeme za stálého míchání bílky, cukr a citronovou šťávu do horka, dokud se krystalky zcela nerozpustí. Poté ušleháme do pevného nadýchaného sněhu. Sněhem naplníme cukrářský sáček s ozdobnou špičkou a kremrole jím naplníme. Před podáváním pocukrujeme.
Tvarohové koláčky
Suroviny:
Těsto:
500 g špaldová hladká mouka
80 g cukr krupice
100 g máslo
5 g sůl
2 žloutky
250 g mléko
20 g droždí
kůra z 1 citronu
Postup:
Droždí rozdrobíme do mléka, smícháme se žloutky a 200 g mouky a necháme 30 minut nakynout. Přidáme zbylé ingredience a vymícháme hladké, nelepivé těsto. Necháme hodinu v teplém místě přikryté kynout.
Náplň:
500 g tvaroh v kostce
120 g cukr krupice
100 g rozinky v rumu
2 vejce
Všechny ingredience smícháme v míse vařečkou dohladka.
Drobenka:
120 g hladká mouka
55 g máslo
50 g cukr krupice
1 g sůl
Vypracujeme drobenku, pro větší hrudky přidáme pár kapek vody
Na dokončení:
200 g másla
Postup:
Těsto rozvážíme po 20 g na pomoučený vál, každý kousek roztáhneme do placky a na každou dáme lžičku tvarohové náplně, řádně “zakoulíme” a umístíme na plech pokrytý pečicím papírem. Můžeme lehce postříkat vodou a hodinu v teplém místě nechat vykynout. Potřeme rozpuštěným máslem pomocí mašlovačky. Bohatě zasypeme drobenkou. Pečeme při 180 °C asi 10-12 minut.
Tradiční buchty
Suroviny:
Těsto:
1 kg hladká mouka
100 g cukr
10 g sůl
500 g mléko
300 g olej
80 g droždí
80 g žloutky
Postup:
Droždí rozdrobíme do mísy s vlažným mlékem a necháme vzejít kvásek. Poté přidáme zbylé ingredience a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Necháme asi třicet minut odpočinout. Z těsta vykrojíme dílky asi o 50 g a naplníme hustými povidly. Dobře zabalíme a klademe do máslem vymazaného pekáče. Každou buchtu v pekáčku ještě potřeme máslem ze všech stran a necháme přikryté kynout asi hodinu. Po vykynutí pečeme při 180 °C asi 15-20 minut.