Pozvání do talk show Na kafeečko tentokrát přijala lékařka a odbornice na zdravé stravování Kateřina Cajthamlová (61). Promluvila o tom, proč by se české ženy neměly obávat velikostí nad 40, ale také o tom, v čem jsou zdraví nebezpečné takzvané keto diety. Jak se vyrovnala s tím, když po natáčení pořadu Jste to, co jíte, sama přibrala pár kilo? A jak postupovat, pokud toužíte s novým rokem skutečně zhubnout?
Lékařka Kateřina Cajthamlová (61) probrala s moderátorkou Miluškou Bittnerovou všechny nezdravé fenomény, které se aktuálně pojí s trendem hubnutí. Obzvlášť varuje před nebezpečím diet založených na ketóze. Zdůrazňuje, že ve vyváženém jídelníčku jsou sacharidy potřebné, jinak hrozí kolaps organismu. "Za mých mladých let čichaly určité vrstvy obyvatel Čikuli, aceton, a tohle vytváří stejný stav vědomí – neměli hlad. V Africe dodnes čichají lepidla, aby se vytvořila ketóza. Víte, co to dělá? Ono vám to vypne život zachraňující signály," varuje lékařka.
Samotná Kateřina, kterou si diváci zamilovali v pořadu Jste to, co jíte, přitom po skončení natáčení pár kilo přibrala. Považuje to za pozitivní změnu, protože je to pro ni naopak indikátor zlepšení jejího psychického stavu. "Velikost 36 jsem měla po třech letech velice traumatického rozvodu jako samoživitelka s dvěma dětmi. Byla jsem vychrtlá na kost," uvádí samu sebe jako ukázkový příklad, pokud jde o ženské tělo a jeho proměny spojené (nejen) s psychikou.
Slovanské ženy nemohou nosit asijský textil
Z jedné strany slyším, jak jsme všichni obézní, ale z druhé strany máme kult dokonalého těla. Co je norma a co ne?
Doporučila bych vám podívat se na olympijskou vítězku z Japonska, paní Věru Čáslavskou. Byla to svalnatá robustní osoba. V dnešní době by jí řekli, že je tlustá a že má zhubnout. Jenže ona byla svalnatá a výkonná, proto vyhrála. V dnešní době je v módě korejský somatotyp, což znamená tvar těla jedenáctiletého dítěte.
Já jsem prý míšenec s Korejcem. Mám epikantus, typická víčka, a mám kratší prsty. Říkali mi to na anatomii – prý je vidět, že někdo z mých příbuzných, nějaký nájezdník, znásilnil Evropanku. Měla jsem maličkého dědečka, který opravdu vypadal jako Vietnamec – nebyl, jen tak vypadal. Geny tam jsou, anatomie to vidí. Korejky mají nulky prsa a zadeček. Celé své mládí jsem trpěla, že mám širokou pánev a babička mi říkala: „Budeš rodit za cukr a za kafe!“ Babi, přesně tak, bylo to super! Bohužel jsem zdědila potní žlázy po Evropanech. Asiaté je nemají, mají mutaci bez potních žláz. A zdědila jsem také slovanské chlupy na nohou, takže si je musím holit.
Jak je to tedy s námi slovanskými ženami?
Když nakupujeme? Býval zde obchod Jackpot a tam jsem měla velikost XS. Jackpot už tu není, takže nakupuji v obchodech, které jsou zásobovány z Asie a tam mám velikost L nebo XL. Ale je to ta samá velikost. Takže bohužel existuje import z Asie, do kterých se evropské ženy zkrátka nenarvou. Máme proto pocit, že jsme tlusté, ale jsme jenom Evropanky. Říká se tomu kavkazský somatotyp. Jsou to velká prsa, zadečky.
Takže já jsem Kavkaz?
No samozřejmě, Slované. Říkalo se, že slovanské ženy velkých prsou a širokých boků, blondýny, jsou matky synů.
Když se přeneseme do doby před sto lety. Byla jsem v té době tlustá? Nebo jsem byla v normě?
Když sněžilo, byli jsme na procházce po Žižkově a tam je budova TJ Sokol Žižkov. Jsou tam fotky z roku 1898. Jsou to ženy, které by byly v dnešní době nazývané nadváha a pre-obezita. A byly to sokolky. Velký problém je, že v roce 1998 americká Asociace pro kardiovaskulární zdraví arbitrážně rozhodla a usekla Gaussovu křivku Body Mass Indexu. Usekla ji v půlce a řekla: „Všechno, co je nad, je moc, všechno, co je pod, je v pořádku.“ V Americe také podvýživa druhého stupně, BMI 16, je normální modelka, zatímco takzvané tlusté modelky – fat model – je podvýživa prvního stupně s BMI 18. Byl šílený poprask, když některé francouzské a švýcarské firmy začaly zaměstnávat plnoštíhlé modelky. „Co tu mají ty tlusťošky co dělat?“
A to měly velikost 36 nebo 38.
Klidně 38 nebo 40. Vzpomínám, že náš socialistický stát dělal měření a celostátní antropometrické průzkumy, aby socialistický podnik Makyta Púchov prodával svoji produkci. Proto tam začínaly konfekční velikosti dospělých žen na velikosti 42 2B. Takže žádná 38. Velikosti 38 a méně už byly velikosti dětské a stály čtvrtinu.
Vícenásobné matky s velikostí 40 jsou v normě
Takže v rámci svého zdraví můžeme být v pohodě v okamžiku, kdy máme třeba velikost 38 nebo 40, 42?
Záleží, kolik máte dětí. Pokud jste matka pěti dětí, tak velikost 40 nebo 42 bude ta dolní. Matrona bylo v Římě označení matky mnoha synů a byla to robustní žena adrenalinového typu postavy, která rozhodně neměla uzoučký pas. Uzoučké pasy se začaly dělat v době, kdy byly šněrovačky, v rokoku – tam se začalo utahovat. Byla tam takzvaná šněrovačková játra, kdy šněrovačka játra přeřízla v půlce.
Hodně se mluví o emočním tuku. Co to znamená?
Obecně má tuk tlumivý efekt na mozek. Lidé s epilepsií například musejí velmi vážit, jak rychle budou hubnout tuk, protože si mohou zvýšit dráždivost centrálního nervového systému. Některé léky proti epilepsii dokonce zvyšují procento tělesného tuku – a je to léčivé. Totéž antidepresiva. Říká se: „Až tlustí budou hubení, hubení budou studení.“ To zase platí pro paradox obezity, což znamená, že lidé nad 65 let s BMI nad 30 se dožívají vyššího věku a mají lepší výsledky při různých typech operací. Ale musejí být fit. Upozorňuji, že i velmi hubení lidé mohou být velmi málo fit. Zda jste hubená nebo tlustá, to vždy nesouvisí s dušností. V pořadu Jste to, co jíte, dokonce bylo pár lidí, kteří byli tuční a dušní. A dušní nebyli proto, že byli tuční, ale proto, že neměli pokrytý bazální metabolický příjem. Když se jim přidalo jídlo, tak najednou měli energii na dýchání a přestali být dušní.
A jak je to tedy s tím emočním jezením?
Ano, emoční jezení je „brzda – plyn“. Ženy mají na rozdíl od mužů menstruaci, což je ztráta krve. Na ztrátu krve tělo přibírá vodu a máme větší spotřebu energie. Pokud to žena brzdí a vůlí se něco snaží ovládnout, tak jí tělo najednou přikáže: „Ne, půjdeš se najíst.“ V době těhotenství se nám to ještě odpustí jako těhotenské chutě. Řekne se: „Tělo si řeklo, aby miminko nestrádalo.“ Ale stejný progesteron se nám ženám vylučuje od ovulace k menstruaci. A tam řídí naše chutě, které mohou být často velmi imperativní. Protože progesteron je anabolický steroid, milé kulturistky, neboli udržuje aktivní hmotu. A pokud někdo bude velmi tvrdě bojovat proti tomu, šílet hlady, tak se zblázní. Vytvoří si změněný stav vědomí. Nedávno byla moderní keto dieta.
Keto dieta vypíná život zachraňující signály
Jak je to s ní?
Vytvoří v těle aceton, proto jde o ketózu. Za mých mladých let čichaly určité vrstvy obyvatel Čikuli, aceton, a tohle vytváří stejný stav vědomí – neměli hlad. V Africe dodnes čichají lepidla, aby se vytvořila ketóza. Víte, co to dělá? Ono vám to vypne život zachraňující signály, čili můžete zchátrat. Kdyby vás někdo změřil, tak zjistí, že jste se především odvodnila. My jsme skutečně měřili lidi před a po keto dietě a hubli půl na půl aktivní hmotu a tuk, a také se hodně odvodnili se zatížením jater a ledvin. Z nadbytečných bílkovin se totiž vytvářejí ty nedostatečné sacharidy. Váš mozek nejede na bílkoviny, ale na glukózu. Co jedí diabetici, když jim klesne glykémie? Dají si cukr. Jsou proto oškliví a neměli by? Prostě pokud mám známky hypoglykémie neboli se mi trošku propadá vědomí a mám strašnou chuť na cukr, je to život zachraňující, protože neomdlím. Sacharidy jsou potřeba.
Celá ta uříznutá křivka může být proto, abychom nakupovali více keto diet a podobných prostředků. Myslíte si to také?
Ano. Jsem si tím takřka jistá. Doporučení ani dietní doplňky Američanů ani nesplňují legislativu Evropské unie, to je důležité vědět. Takže když jedete podle amerických norem, nesplňujete legislativu Evropského parlamentu. Například jsem byla v šoku, když jsem viděla reklamu jedné lékárny, ve které úplně vážně říkali, že jeden dietní doplněk má detoxikační funkci na játra. Detoxikace je medicínský termín. Abych udělala detoxikaci, tak musím identifikovat toxin, zjistit odkud přichází, zastavit jeho přísun, zjistit, jestli je rozpustný ve vodě nebo je vázán v tkáni. Pokud je rozpustný ve vodě, tak zvýším funkci jater a ledvin a dojde k jeho metabolizaci. Anebo, pokud je vázán ve tkáni, tak musím dát cheláty. Představte si, že vás uštkne zmije a já vám dám tento dietní doplněk z lékárny, abyste se detoxikovala.
To byste nebyla hodná.
Detoxikace je medicínský pojem, a když už ho dokonce i lékárna používá v médiu, které sleduje velké množství lidí, tak to je opravdu velký průšvih.
Potom máme ještě jeden prostředek, o kterém se hodně mluví také v medicínském prostředí. Hubnulo se s injekcemi na cukrovku.
Nebudeme těm prostředkům dělat reklamu, bylo jich víc. Takhle byla spousta doplňků nebo pomocných léků vyřazeno. Předposlední byl prostředek, po kterém vzrůstala sebevražednost lidí. Ten byl hezky v tichu odstraněn. Samozřejmě – zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Lidé, kteří touží zhubnout za každou cenu, bez ohledu na to, jestli jejich cíl je realistický, jestli se trápí, nebo málo sportují – to je jedno – oni zkrátka chtějí zhubnout za každou cenu a rychle. Ne vždy se ten lék trefí. Existují lidé, u kterých má velmi dobrý účinek. Pokud ho předepíše lékař, což by měl, a pokud ho doporučí na základě validních výsledků vyšetření. Ale aby si ho někdo koupil a zkoušel si ho, tak to je velký průšvih. Kdykoliv máme velmi účinné léky, tak mohou mít velmi silné vedlejší účinky.
Při natáčení Jste to, co jíte jsem byla vychrtlá po traumatickém rozvodu
Když jste točila Jste to, co jíte, stala jste se také obětí bodyshamingu. Točili jste to sedm let a měla jste velikost 36. Jak jste tuto popularitu snášela?
Ano, ale velikost 36 jsem měla po třech letech velice traumatického rozvodu jako samoživitelka s dvěma dětmi. Byla jsem vychrtlá na kost – bývalá judistka.
Ale tohle nikdo nevěděl.
To mě nezajímá, já to věděla. Když jsem přibrala, protože jsem se uklidnila, a moje výkonnost se zvedla. A nějaké řeči? Svět mi to rozdělilo na ty, kteří čtou bulvár a nečtou bulvár, a ty, kteří věří bulváru a nevěří bulváru. Je to super!
Jak to člověk snáší?
Nerozčilovalo mě, co si člověk myslí, protože odmalička mi táta říkal – vyrůstala jsem více v mužské společnosti – „Mluví-li Petr o Pavlovi, mluví vždy o Petrovi.“ Takže pokud kdokoliv mluví o vás, mluví o sobě. Hrozně mě bavilo sledovat, kdo co o sobě vypovídá. A začalo mě to stresovat z úplně jiného důvodu. Ne kvůli tomu, že někdo říkal: „Cajthamlová přibrala.“ Ale protože se nám v tom pořadu úplně nepodařilo to, co jsme chtěli divákům vzkázat. Dodnes se mne ptáte na dietní doplňky a já vám opakuji to, co jsme říkali v tom pořadu: „Zeptejte se svého lékaře. Někoho, kdo zná váš zdravotní stav a ví, co berete.“
To musí být frustrující.
Už je to sedmnáct let a pořád se nás lidé ptají na substance. S Petrem Havlíčkem odpovídáme: Záleží na konzumentovi, jeho pohlaví, zdravotním stavu, zda má nebo nemá zvětšené množství tukové tkáně, vody nebo aktivní svalové hmoty, jaké jsou jeho dosavadní stravovací zvyklosti, jeho psychický stav, fyzická a psychická zátěž. A také na tom, co konzumuje, v jaké frekvenci a v jakém množství. Bez znalosti těchto věcí nemá cenu komukoliv cokoliv radit. Než člověka instruujeme ke změně, tak ho vyšetříme a po nějakém čase zkontrolujeme, jak to zabralo. Musíme mít realistický cíl. Některé věci trvají, než organismus zareaguje.
Pojďme to zakončit nějak pozitivně!
Mám radost, že se k nám lidé vracejí. Mám klientku, která poprvé přišla v roce 2010, chodila každý rok a pořád se snažila. Teď mi napsala: „Jupí, měla jste pravdu, bylo to u mě celé psychické. Jenom jsem dala výpověď, změnila jsem práci a už mi je dobře. A najednou mám nejnižší hmotnost ve svém dospělém věku.“ Takže jsme ji zkontrolovali, zjistili jsme, že přibrala aktivní hmotu, zvýšil se jí obrat, snížil se jí útrobní tuk a zkrátka je na tom dobře. Ale hlavně – přišla rozesmátá, veselá, ta změna na ní byla vidět. Tohle dělá naši práci smysluplnou.
O čem dalším promluvila Kateřina Cajthamlová:
- S čím přicházejí lednoví pacienti
- Proč sklenka alkoholu denně škodí zdraví
- Proč je pro nás důležitý vitamin D
- Vyplatí se nakupovat kolagen? A který?
- Co je podle Kateřiny Cajthamlové štěstí