Kruté manželství císařovny Wanrong: Absenci lásky kompenzovala opiem. Zemřela v kaluži vlastní moči

manželka Pchu I. Wanrong
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain
Pchu se dostal na trůn v roce 1908, kdy mu byly pouhé dva roky.Stesk po rodině vystřídala rozmazlenost. Ke svým poddaným se Pchu I. nechoval zrovna nejlépe.Po nucené abdikaci se Pchua ujal mentor Reginald Johnston (vlevo nahoře), který se ho kromě vzdělání také snažil připravit na vstup do normálního života.O něco později přišla na řadu svatba. Pchu se oženil s Gobulo Wanrong, dcerou bohatého šlechtice.+ 6 fotek+ 7 fotek

Život a smrt Wanrong, která se provdala za posledního čínského císaře, by se daly popsat jako jedno monumentální utrpení. Její manželství a tehdejší politická atmosféra v zemi nepřinesly císařovně nic jiného než žal, bolest a smrt.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 04. 2024 16:00

Wanrong, narozenou na konci dynastie Čching, si Pchu I. vybral jako jednu ze svých manželek. Byl to ovšem svazek bez špetky lásky. Musela neustále bojovat o jeho přízeň, což vyústilo v závislost na opiu a duševní problémy. To ale ještě netušila, co ji čeká v zajateckém táboře.

Jak se Wanrong stala císařovnou

Budoucí vladařka se narodila jako Gobulo Wanrong v roce 1906 v Pekingu. Její matka brzy zemřela. Zůstal jí tak jen otec, který ve společnosti zastával důležité místo. Jednak působil v administrativní divizi společnosti Qung a také zastával post ministra pro domácí záležitosti císařského dvora. V roce 1911 ale v Číně propukla revoluce. Dynastie Čching byla svržena, což vedlo k vytvoření Čínské republiky.

Navzdory všem politickým změnám si mohl císař ponechat svůj titul. Dospívající císař měl dokonce dovoleno uspořádat svatbu v Zakázaném městě. Nejdříve mu padla do oka dvanáctiletá Wenxiu, tu si ale ještě nemohl kvůli věku formálně vzít. Neochotně tak svolil, že se jeho ženou stane šestnáctiletá Wanrong, Wenxiu byla v pořadí jeho druhou ženou, musel avšak počkat, až dospěje.

Wanrong byla celá nešťastná z toho, že nemůže odmítnout svatbu s mužem, kterého vidí poprvé v životě. Navíc měla plné zuby lekcí etiky a neustálé přítomnosti dvorních dam a eunuchů. Ceremoniál se konal 1. prosince 1922. Když pak měli spolu novomanželé strávit noc, císař v noci z jejího pokoje prchl.

To pro Wanrong znamenalo, že si bude, stejně jak on žít svůj život. Přijala modernu, jazz i anglickou kuchyni. Ráda také příspívala lidem, kteří neměli v životě štěstí. Bohužel ale stále více zabředávala do užívání opia. Mírnila si tím bolest žaludku a hlavy. Za vše mohla žárlivost na druhou manželku. Přestože svého chotě nemilovala, kdoví, co by se s ní stalo, kdyby zůstala na druhém místě.

Exil královské rodiny

V říjnu 1924 byla královská rodina donucena opustit Zakázané město. Putovali tak do Tchien-ťin, kde se dostali pod ochranu Japonců. Tam ještě závislost na opiu vzrostla. K tomu se přidala ještě takzvaná neurastenie, která se projevuje migrénami a únavou. Také se čím dál více propadala do deprese. Byla osaměla a znuděná. Ani Wenxiu se takový život, byť byla jeho vyvolenou, nelíbil. A tak císaře jednoduše opustila. Císař to dával Wan za vinu a téměř s ní nepromluvil. Několikrát se kvůli neúnosné situaci pokusila o útěk, vždy ji ale chytili.

Raději se tak přestala ukazovat na veřejnosti. Objevily se u ní psychické problémy, které se opět snažila vyřešit opiem.

Poslední trýznivá léta nešťastné císařovny

Narušená psychika u Wanrong způsobila iracionální chování. Začala si poměr se dvěma sluhy, přičemž s jedním z nich i otěhotněla. Měla mít dceru, která se však údajně narodila mrtvá. Existuje však ještě jedna, horší verze. Když se o tom dozvěděl císař, měl ze vzteku dítě hodit do kotle.

Po této tragédii se zcela uzavřela. Den i noc trávila ve svém pokoji, kde kouřila opium a jednu cigaretu za druhou. Zřídkakdy vstala z postele, přestala se upravovat, zeslábla a zhubla. Přestala se také účastnit různých oslav. Zatímco císař utekl, Wanrong a její švagrovou v lednu 1946 zatkli komunisté, když se pokoušely zmizet do Koreje.

Zemřela v červnu téhož roku po pěti měsících ponižování, kdy ji její věznitelé vystavovali v cele jako divoké zvíře, trápili hlady a odpírali opium. Bylo jí pouhých 39 let. Když ji ráno přišli zkontrolovat, ležela mrtvá na podlaze vězení v kaluži vlastní moči.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pchu I.
Allthatsinteresting.com: The Tortured Life Of Empress Wanrong, The Last Empress of China

Naďa Konvalinková popsala celoživotní boj s váhou: Zkoušela bizarní diety od vínové až po rýžovou

Naďa Konvalinková popsala celoživotní boj s váhou: Zkoušela bizarní diety od vínové až po rýžovou

Související články

Další články