Polévka je grunt! Tuhle větu slyšel od své babičky asi úplně každý. No a když je právě sezóna hříbků, pak taková poctivá domácí kulajda přijde k chuti víc než kdy jindy. Nejenže vaši kuchyň provoní tak, že se celé rodině budou sbíhat sliny, ale navíc je velmi zdravá, chutná a zasytí.
Kulajda jak od babičky
Polévka je geniální pokrm. Můžete ho totiž mít k obědu i k večeři. V létě osvěží studená okurková nebo z červené řepy, za chladnějších dní zase zahřeje pořádná hustá kulajda či bramboračka s kořenovou zeleninou. Už naše babičky říkávaly: Polévka je grunt, kdo ji nejí, je špunt!
Typická kulajda
Kulajda je typická bílá polévka, která se skládá z vody, smetany, koření, vajíčka, kopru a brambor. Typická je svojí vysokou hustotou, bílou barvou a charakteristickou chutí.
Neexistuje jednotný recept
Pro přípravu kulajdy neexistuje jednotný recept, který by byl univerzální. Vyskytuje se mnoho variant, které se odlišují kořením a dalšími přísadami přidávanými do polévky. Občas se kulajda pro svoji sytost podává jako samostatný hlavní chod místo předkrmu.
Historie kulajdy
O tom, jak vznikl její název, kolují různé dohady. Nejzajímavější z nich tvrdí, že to je vlastně zkomolené jméno kdysi známé jihočeské lidové kuchařky paní Adelajdy Kuhové, která byla původem Němka, takže se její jméno podle šumavského zvyku vyslovovalo Kuh Adelajde, a z něho bychom pak měli, po vypuštění některých slabik, získat slovo kulajda.
Obměny
Jméno polévky kulajdy má též různé krajové obměny, například na Vysočině jí říkají kudlavka a u Milevska zase kulimajda. V dialektologické kartotéce Ústavu pro jazyk český je název kulajda doložen ze Sušicka, Táborska a Pelhřimovska.
NA NEJRŮZNĚJŠÍ RECEPTY NA KULAJDU SE PODÍVEJTE DO GALERIE: