Nechce se vám kupovat polévkové koření a pídit se po složení? Se zbytky zeleniny, kterou máte doma, si můžete připravit vlastní. Poradíme vám, jak ho vytvořit.
Pokud rádi dochucujete polévkovým kořením, není nad to si ho připravit doma. Kupované je totiž tak trochu pastí, do které se můžete lapit, když sáhnete po tom nesprávném. Polévková koření z obchodů bývají plná solí a zeleniny v nich najdete poskrovnu. Doma si ingredience vyberete podle svých představ a dosolíte pokrm až podle chuti.
Co můžete dát do domácího polévkového koření?
Každé domácí koření může mít jinou podobu. Záleží nejen na tom, jaké suroviny máte doma, ale i na vašich chuťových preferencích. Základem by měla být kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer), dále cibule a česnek. Přidat se hodí i listy celeru nebo petrželka.
Směs zeleniny může ale obsahovat i jiné ingredience. Záleží na vašich domácích zásobách, ale i možnostech, co lze v daném období pořídit. Zjara seženete medvědí česnek, začíná růst i keř libečku. Ten je ale značně aromatický, proto s jeho dávkováním opatrně. Ze zeleniny můžete využít kedlubnu, brokolici a další druhy.
Příprava domácího polévkového koření
Připravenou zeleninu je třeba omýt, očistit a nastrouhat. Záleží na tom, jak drobné chcete polévkové koření mít. Dá se nasekat, ale i namixovat, aby bylo velmi jemné. Následně se zelenina suší.
I tady se nabízí řada možností. Od pootevřené trouby, přes sušičku až po ústřední topení. Zeleninu vždy sušíme v tenké vrstvě, aby co nejlépe proschla. Když se vám budou zdát kousky usušené zeleniny příliš velké, můžete je i v tomto stavu rozmixovat.
Jak skladovat usušenou směs
Dokonale usušenou směs dáme do dobře těsnící sklenice a uložíme ji na chladném a temném místě. Při použití je třeba počítat s tím, že by se koření mělo vařit zhruba deset minut, aby se plně rozvinula jeho chuť a vůně.
Domácí polévkové koření
Budete potřebovat: 1 menší celer, 6 mrkví, 2 petržele, 1 cibule, 5 větších stroužků česneku, petrželku.
Příprava: jednotlivé ingredience nastrouhejte nebo umixujte a usušte.