Těstoviny pocházejí z Itálie a připravují se ze speciální mouky na těstoviny tzv. semolinové mouky, která obsahuje velký podíl lepku. Naštěstí si je dnes mohou dopřát i celiaci, existuje totiž mnoho variant. Můžete zvolit těstoviny vaječné a bezvaječné, celozrnné a dokonce i bezlepkové.
Historie
Těstoviny pocházejí z Itálie, první zmínka o nich pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize, kde je popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lagana“ (předchůdce lasagne). Další historický záznam pochází z dvanáctého století, kdy Gugliemo di Malavelle popisuje hostinu, při které se podávaly macarrones sen logana, což v překladu znamená těstoviny v omáčce. A o století později se v historii objevuje těstovina Jacopore da Todi.
Druhy těstovin
Špagety - dlouhé kulaté nudle široké 2 mm, ideální na špagety carbonara nebo aglio e olio
Spaghettini - dlouhé úzké nudle podobné špagetám, jsou ale tenčí (cca 1,3 mm)
Tagliatelle - dlouhé ploché nudle široké 0,65-1 cm, ideální s omáčkami
Pappardelle - dlouhé ploché nudle široké asi 1 cm, stočené do klubíčka, ideální s omáčkami
Penne - krátké široké kulaté duté těstoviny se zkosenými kraji, vhodné k omáčkám, jelikož se do nich nejlépe dostane a vyplní tak vnitřek těstoviny, a do salátů
Pennette - menší varianta penne
Lasagne - široké tenké pláty obdélníkového tvaru, perfektní na přípravu stejnojmenného pokrmu
Farfalle - těstoviny ve tvaru motýlků (mašliček), ideální do salátů
Fusilli - těstoviny ve tvaru vřeten, perfektní do salátů
Gnocchi - noky z bramborového těsta, ideální s houbovou omáčkou
Tortellini - taštičky ve tvaru prstýnku, plněné např. sýrem nebo masem
Ravioli - taštičky tvaru čtverečků, plněndkgapř. špenátem a ricottou
Canelloni - duté těstoviny o délce 8-10 cm a průměru 2 cm, plní se např. rajčatovou omáčkou
Mezze Maniche - duté široké válce, mají ale nižší výšku než canelloni, vhodné k rajčatovým a smetanovým omáčkám
Jak správně vařit těstoviny?
Vody na přípravu těstovin musí být dostatek. Minimálně však jeden litr na každých 10 dkg těstovin. I v případě, že budete chtít uvařit ještě menší množství než 10 dkg, vody méně než jeden litr nedávejte, je vždy lepší vodou nešetřit a raději dát více než méně.
Olej je při vaření těstovin také skvělým pomocníkem, trocha oleje přidaná do vody s těstovinami jim poskytne příjemnou mastnou koupel, díky níž se těstoviny nepřilepí na dno hrnce a ani se neslepí k sobě. Ovšem pár kapek oleje můžete přidat také do hotových těstovin ihned po scezení. Prokáží vám to tutéž službu.
Sůl se správně používá hrubá. Přidáváme ji, když se voda začíná vařit a těsně předtím, než do vody vsypeme těstoviny. Na jeden litr vody se dává přibližně 1ndkg soli, ovšem pokud k těstovinám připravujeme omáčku výraznější chuti, stačí soli i méně.
Jakmile do vody vsypeme těstoviny, musíme počítat s tím, že se voda na chvíli přestane vařit, proto máme sporák nastaven na nejvyšší stupeň, aby se voda začala znovu vařit co nejdříve.
Těstoviny al dente jsou chutnější a lépe stravitelné. Abychom dosáhli takto uvařených těstovin, je potřeba vařit těstoviny správně podle návodu na obalu, který je výrobce povinen uvést. Ovšem i přesto jsou to údaje přibližné, jelikož každý sporák vaří jinak rychle, nový vaří samozřejmě rychleji než starý a plynový jinak než elektrický.
NA TĚSTOVINOVÉ RECEPTY SE PODÍVEJTE DO GALERIE: