Beránek patří k Velikonocům stejně jako pomlázka nebo mazanec. Upéct dobrého beránka není tak složité, jak by se mohlo zdát. Připravili jsme rádce, který vám vysvětlí, jakou formu vybrat a jak se vyhnout popraskanému beránkovi.
Beránek je tradiční součástí Velikonoc. Nekupujte ho, ale upečte si jej doma. K dosažení toho nejlepšího výsledku vám pomůže rádce, kterého připravili ve spolupráci s partnerským kulinářským webem Toprecepty.cz.
Historie velikonočního beránka
Klasický beránek, který dnes na Velikonoce zdobí nejednu domácnost, má pořádně dlouhou historii. Sahá až 1200 let před náš letopočet, do doby deseti ran egyptských. Poslední z nich byla obzvláště krutá, protože šlo o zabití prvorozeného potomka v každé rodině.
"Židé byli pominuti, anděl zhoubce přešel jejich stavení díky tomu, že byla označena krví beránka. Beránek byl v rodinách Židů zabit jakoby náhradou za prvorozence, kteří nebyli usmrceni," vysvětlil historik Lukáš Snopek pro Český rozhlas.
K nám se beránek dostal skrze křesťanství. Má se za to, že když Ježíš Kristus umíral na kříži, zrovna v té době se v chrámu podle tradice zabíjeli velikonoční beránci. Zjednodušeně řečeno obětování beránka splynulo s Kristovou obětí. Jen se časem místo zvířat začal péct jiný druh beránka - velikonoční moučník.
Jakou formu vybrat na beránka
Naše babičky měly kameninové nebo keramické formy, v obchodech se můžeme setkat se silikonovými a smaltovanými, ale existují také ocelové. Liší se nejen způsobem údržby, ne všechny totiž patří do myčky, ale také vlastnostmi. Na ty se podíváme podrobněji.
Podle Topreceptů lze beránka nejlépe vyklopit ze silikonové formy, ve které se navíc stejnoměrně propeče. Tato forma je levná a nemusí se ničím vymazávat, ne vždy je ale stabilní. Vybírejte proto vyztuženou formu.
V keramické formě se beránek propeče rovnoměrně, musíte ji ovšem nejprve vymazat tukem a vysypat moukou. Má totiž spoustu prasklinek, kde by se těsto mohlo zachytit a pak by se ulomil kousek beránka. Pozor si dávejte také na to, že keramické formě vadí prudké změny teplot. Aby vám nepraskla, dejte ji do nepředehřáté trouby. Podobné vlastnosti má kameninová forma, jenže tu si asi budete muset nechat vyrobit na zakázku, v obchodech se moc neobjevuje.
Ocelová forma má nepřilnavý povrch, tudíž se beránek snadno vyklopí, ale na druhou stranu nevede moc dobře teplo, takže se nemusí propéct stejnoměrně. Existují také smaltované formy, které sice vydrží dlouho, ale jsou poměrně těžké a někdy se smalt odlupuje a může se zapéct do těsta.
Jak vyklopit a skladovat velikonočního beránka
Základní pravidlo je, že beránka nevyklápíme hned po upečení, ale necháme ho chvilku vychladnout. Pokud se mu nebude chtít ven, zkuste formu zabalit do utěrky namočené ve studené vodě. Po chvilce by měl povolit.
Pokud jde o skladování beránka, tak je to stejné jako s bábovkou. Aby neosychal, lze ho zabalit do utěrky nebo vložit do mikrotenového sáčku. Když jej ozdobíte nějakým krémem, pak je důležité, aby byl v chladu. Ideální je sníst beránka v řádu dnů, ale vydrží i déle. Záleží ovšem na polevě a druhu těsta. Biskupský beránek by měl vydržet déle než měsíc.
Proč praskne beránek?
Možná se vám už stalo, že na beránkovi byly praskliny. Tomu lze předejít správným předehřátím trouby. Další věci, na kterou je potřeba myslet, je používání kypřících prostředků přesně podle receptu. Když to přeženete, těsto v průběhu pečení pracuje a popraská.
Podle Topreceptů je dobré povrch těsta ve formě svlažit vodou nebo mlékem. Vlhký povrch umožní plynům lépe unikat. Nezapomeňte také těsto kontrolovat pomocí čisté špejle. Ta musí být po vytažení suchá. Když tomu tak není, beránek potřebuje ještě chvilku v troubě.
A co dělat, když vám beránek přeci jenom popraská? Zachovejte klid. Povrch lze zamaskovat krémem, polevou nebo vydatnějším pocukrováním. Kvůli prasklinám se svět nezboří. Důležité je, že máte beránka, na kterém si můžete pochutnat se svou rodinou či přáteli
Jak upéct šlehačkového beránka
Neexistuje jenom jeden druh beránka, upéct si můžete piškotového, třeného, tvarohového nebo šlehačkového. Zkuste letos třeba toho šlehačkového. Na tento recept budete potřebovat:
- 300 g polohrubé mouky
- 225 g cukru
- 1 vanilkový cukr
- 4 vejce
- 1 smetana ke šlehání
- 1 prášek do pečiva
- tuk na vymazání formy
- hrubá mouka na vysypání formy
Celá vejce vyšleháme s oběma cukry a přilijeme smetanu. Poté přimícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Nalijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme na 180 °C asi 50 minut (50 minut v těžké dvoudílné keramické formě, v teflonové je pečení rychlejší). Po upečení můžeme beránka pocukrovat nebo polít polevou.
Zdroje informací:
Region.rozhlas.cz: Kde se vzal beránek jako velikonoční symbol a jak se zdobil?
Toprecepty.cz: Šlehačkový beránek; Desatero rad na téma velikonoční beránek: Jak ho upéct, vyklopit z formy a ozdobit